Демографската криза: реалност, решения и перспективи за България и света, 24 април, 18:30 ч., зала „Славейков“

Френският институт в България и Институтът за изследване на населението и човека – БАН организират дебат на тема: „Демографската криза: реалност, решения и перспективи за България и света“.
четвъртък, 24 април 2025 г., 18:30 ч. , зала „Славейков“. Вход свободен. Симултанен превод френски/български
През 2024 г. България отчете най-високата раждаемост в Европа – 1,8 деца на жена. Но означава ли това, че демографската ситуация в страната е обнадеждаваща? Същата година президентът Макрон призова за „демографско превъоръжаване“ на Франция, за да се справи с намаляващата раждаемост. След като достигна 2,02 деца на жена преди 15 години, тя спадна до 1,62. В целия свят коефициентите на раждаемост рязко спадат и в две трети от държавите в света, жените вече не раждат достатъчно деца, за да обновят населението. Като че ли не се осъзнава дълбочината, нито бързината на тази промяна, която може би е най-значимата за човечеството. Вместо да се поддаваме на страха, този дебат ни приканва да осъзнаем предстоящия шок, да се пазим от тези, които биха искали да го инструментализират, и да обмислим решения за бъдещето на нашите страни и общества.
Участници:

Давид ДЮАМЕЛ
Доктор на икономическите науки. Преподавател във Факултета по международни отношения и политически науки на ILERI. Преподавател в Института за политически науки в Париж (ScPo). Автор на подкаста „Един свят без деца“ и на книгата „Un monde sans enfants“, публикувана през октомври 2024 г. от Buchet Chastel.

Стоянка ЧЕРКЕЗОВА е доцент по Статистика и демография и научен секретар на Института за изследване на населението и човека при Българска академия на науките. Близо 20 години тя прави интердисциплинарни изследвания, които съчетават различни академични области – икономика, социология, демография и статистика. Има широки научни интереси свързани както с изучаването на различни демографски процеси и взаимовръзката им със социално-икономическите системи, така и с достъпа до права, социалното изключване и включване за някои групи от населението. Едно от любимите ѝ изследователски полета е остаряването на населението и неговите последици за икономиката, пазара на труда и заетостта, социално-осигурителните системи, образованието, здравеопазването и социалните услуги.

Николай ВАСИЛЕВ е Управляващ партньор на Експат Капитал от 2009 г.
Николай Василев е бил член на две правителства на Република България, като последователно е заемал позициите на заместник министър-председател и министър на икономиката (2001-2003 г.), заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията (2003-2005 г.) и министър на държавната администрация и административната реформа (2005-2009 г.).
Преди това е бил старши вицепрезидент в Lazard Capital Markets – Лондон (2000-2001 г.), както и асоцииран директор на UBS (UBS Warburg Dillon Read) в офисите на компанията в Токио, Ню Йорк и Лондон (1996-2000 г.), където работи в сферата на акции и развиващи се пазари. Работил е също така като данъчен консултант в Coopers & Lybrand – Будапеща, Унгария (1993-1994 г.).
Николай ВАСИЛЕВ има магистърска степен по международна икономика и финаси от Университета Brandeis (САЩ) с обменна програма в Университета Keio (Токио, Япония), както и бакалавърски степени от Щатския университет на Ню Йорк (САЩ) и Университета за икономически науки в Будапеща (Унгария). От 1999 г. той притежава степен CFA (сертифициран финансов аналитик). Владее английски, унгарски и руски език, има базови познания по френски, немски и японски.
Николай Василев беше избран за Президент на Българската CFA Асоциация през ноември 2023 г. Член е на Управителния съвет на Българската CFA асоциация. Автор е на четири книги – „Енергия“ (2009 г.), „Меню за реформатори“ (2014 г.), „Кариера или не?“ (2018 г.) и „NEXT.BG“ (2023 г.)