Спомен за Ромен Гари – поредица от дискусии и филми, 21-25 октомври 2024, София и Пловдив
Посолството на Франция и Френския институт в България организират седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари.
Тази поредица от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България.
От 21 до 25 октомври 2024 г., София и Пловдив
Осигурен превод френски/български
Вход свободен. С предварителна регистрация
В партньорство с Община Пловдив и международния кино-литературен фестивал „Синелибри“.
ПРОГРАМА
21 октомври 2024, 18:00 ч., зала „Славейков“
Дискусия на тема : Мост между Изтока и Запада: Лесли Бланч в сърцето на славянския и балкански свят
Лектор : Жоржия дьо Шамбере, френско-британска писателка, журналистка, преводач, и издател, кръщелница на Лесли Бланч, първата съпруга на Ромен Гари
Модератор : Люк Леви, съветник по сътрудничеството и културната дейност, директор на Френския институт в България
« Любовта към Балканите може да се придобие, но щом веднъж я вкусите, тя се превръща в мания. Нищо друго няма да ви задоволи. Столиците, пейзажите, удобствата, културите… всичко ви оставя безразлични, защото сте обладани от друга любов.»
Тази дискусия ще бъде уникална възможност да се запознаете с живота и творчеството на една изключителна жена, която споделя 15 години от живота си с Ромен Гари, емблематична фигура на британската литература, чиято кариера илюстрира еманципацията и приключенията.
Жоржия дьо Шамбере е френско-британска журналистка, издател , живееща в Лондон. През 1997 г. основава компанията „Bookblast Limited“, а през 2000 г. – първия уебсайт bookblast.com. Тя е изпълнител на завещанието на кръстницата си, писателката-пътешественичка Лесли Бланч. Книгата ѝ „Лесли Бланч, една жена, двама мъже“, публикувана тази година, се основава на интервюта с различни приятели на двойката Бланч-Гари, автобиографични фрагменти, оставени от Лесли Бланч, и непубликувано до момента портфолио, намерено през януари 2014 г., съдържащо скици на декори и костюми за три постановки на Комисаржевски и Руския балет на Монте-Карло, и предлага безпрецедентен поглед към двамата мъже в живота ѝ: Теодор Комисаржевски и Ромен Гари. „Имаме много животи, но никога не забравяме една голяма любов“.
ФИЛМ
20:00 ч., Зала „Славейков“
Сияние на жена
Със субтитри на български език
1979, Драма, 103’
Режисьор : Коста-Гаврас
В ролите : Роми Шнайдер, Ив Монтан и Ромоло Вали
Докато се готви да се качи на самолета за Каракас, Мишел, очевидно объркан, решава да се върне в Париж. На излизане от таксито, той се сблъсква с млада жена, Лидия, и иска да й се извини, като й предлага да пият кафе. Малко по-късно се вижда отново с нея, в дома й, където научава, че е загубила дъщеричката си в автомобилна катастрофа, по време на която и съпругът й е получил психическо увреждане. Мишел знае, че жената, която обича, е на смъртно легло; тя е поискала той да я напусне, за да не бъде свидетел на агонията й.
В този филм, Коста-Гаврас отстъпва от ролята си на ангажиран творец, за да претвори адаптирана версия на романа на Ромен Гари. Докато Ив Монтан е един от предпочитаните му актьори, тук Роми Шнайдер бележи първото си и единствено присъствие в негова творба. Това му дава възможност да пресъздаде митичната двойка Сезар и Розали.
Филмова адаптация по едноименния шедьовър на Ромен Гари.
22 октомври 2024 г., 18:00 ч., зала „Славейков“
Дискусия на тема : Ромен Гари – ЖОНГЛЬОРЪТ. Мистерията на идентичността.
Участник : Агата Тушинска, полска писателка
Модератор: Георги Ангелов, журналист и преводач
„Първото име? Роман, Ромен, Ромушка, Емил. Фамилия? Качев, от Качев, Гари, Гари, Аджар, Синибалди, Богат. Място на раждане: Вилна, Курск, Москва, руските степи, през 1914 г., през май, през декември, един следобед?
Псевдонимът, който е избрал: ГАРИ – огън; АЖАР – въглени.
Трябва да бъде погълнат, за да се възроди.
Пълното опознаване на биографията на Ромен Гари, единственият автор, печелил два пъти наградата „Гонкур“, е предизвикателство. Дипломат, сценарист, военен пилот, пътешественик и самоубиец след изключителна литературна кариера.
Агата Тушинска, изключително талантлив биограф и романист, се впуска в увлекателно литературно разследване, за да разкрие многобройните лица на Гари. Тя влиза в интимен диалог с него, опитвайки се да разгадае тайните на неговата идентичност.
Агата Тушинска
ФИЛМ
20:00 ч., зала „Славейков“
Чародеят
Със субтитри на български език
2023, Драма, 92’
Режисьор: Филип Льофевр
В ролите: Чарлс Берлинг, Клер дьо Ла Рю дю Кан, Пиер Перие и др.
Авторът на Животът пред теб Ромен Гари убеждава своя братовчед да се представя като Емил Ажар.
24 октомври 2024 г., 18:00, зала „Славейков“
Дискусия с Кервин Спир на тема: Ромен Гари в София (1946-1948): тоталитарният опит
Участник : Кервин Спир, писател-биограф
Модератор : Люк Леви, съветник по сътрудничеството и културната дейност, директор на Френския институт в България
Дискусията с Кервин Спийр ще разгледа дълбокото влияние на българския опит върху антитоталитарното мислене на Гари
Като следвоенен дипломат в страна, която е на път да бъде завладяна от съветската власт, този период е истинско политическо училище за писателя, който може да наблюдава отблизо действието на установяващия се тоталитаризъм.
Чрез непубликувани досега документи от дипломатическата му кореспонденция участниците ще открият един ясновиждащ и проницателен Ромен Гари, който описва България като „абсолютен триумф на тоталитарните тенденции“.
Кервин Спир
Френският писател Кервин Спийр е завършил политически науки и е доктор по френска литература в университета Нова Сорбона. След като защитава дисертация върху творчеството на Ромен Гари и съдейства за нейното издаване в колекцията „Плеяда“, той публикува трилогия романи, озаглавена „Господин Ромен Гари“, издадена от Галимар в колекция „Бяла“. Първият том получава наградата Ернест Лемонон за 2022 г. от Академията за морални и политически науки, а вторият – наградата за подкрепа на литературното творчество Анри дьо Рение за 2023 г. от Френската академия.
ФИЛМ
20:00 ч., зала „Славейков“
Книжарят
Със субтитри на български език
Франция, България, 2014 г., Документален, 51 мин
Режисьори: Катрин Бернщайн, Асен Владимиров
В ролите: Ксавие Базен, Луиза Григорова, Касиел Ноа Ашер
Филм за двете години, които френския писател Ромен Гари прекарва в България. Той пристига в София като секретар на Френската легация в София през 1946 година и работи тук две години. От самото начало Гари е следен от българските тайни служби, които в рапортите си за него, използват псевдонима Книжарят.
България се намира в преломен момент от своята история, в началото на Студената война, когато се установява комунистическа диктатура, под маската на „народна демокрация”.
Други участници в разказаното от този филм, са първата жена на писателя, неговата българска любовница, френският пълномощен министър в София, сътрудниците на българските тайни служби. И разбира се лидерът на антикомунистическата опозиция в България Никола Петков. Показният процес срещу него и обесването му, разтърсват дълбоко френският писател.
Авторите на филма се опитват да възстановят в чернобяло изображение, атмосферата на тази мрачна епоха, през погледа на Ромен Гари, дипломатическите доклади, игрални възстановки, архивна кинохроника и материали събрани в неговото досие от Държавна сигурност.
ПЛОВДИВ
25 октомври 2024 г., 18:00, зала „Съединение“, Регионален исторически музей – Пловдив, пл. „Съеднинение“ №1
Дискусия с Кервин Спир на тема: Ромен Гари в София (1946-1948): тоталитарният опит
Вход свободен. Консекутивен превод. РЕГИСТРАЦИЯ
Участник : Кервин Спир, писател-биограф
Модератор : Люк Леви, съветник по сътрудничеството и културната дейност, директор на Френския институт в България