Научни предизвикателства в Антарктика. Опитът на българските и френските полярни експедиции.
Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт « Пол-Емил Виктор », Българския антарктически институт, Софийски университет « Св. Климент Охридски » и Българската национална телевизия представят събитието „Научни предизвикателства в Антарктика. Опитът на българските и френските полярни експедиции.“
Съществува територия, чиято заобикаляща среда може да бъде изключително враждебна, а същевременно да предлага спиращи дъха пейзажи. Заснежените планини се спускат към леденото море, а дивата природа процъфтява там, където човек не може да оцелее без помощта на огромно количество оборудване. В тези региони присъствието на хора е рядкост, но тук можем да открием дългата история на нашата планета, както и бъдещето на климатичното и екологично равновесие.
На този континент, по-голям от Европа, всяка година пристигат 10 000 души, за да прекарат лятото при по-меки температури – между 0° и -20°. Но когато настъпи зимата и температурата падне до -40° и -70°, остават само 2000 души, които продължават своите изследвания. Защото тези авантюристи на 21-ви век са и учени, чиято работа ни помага да разберем по-добре света, в който живеем.
Заповядайте да се срещнете с тях, да чуете какво имат да ни кажат и да поговорите с тях.
Можете също така да се насладите на снимки от българските полярни експедиции и да гледате документалния филм „Едно ледено лято“ посветен на работата на екипа, ръководен от известния професор Пимпирев.
30 октомври 2024, 18:00 – 20:00
Зала „Славейков“, Френски институт в България, пл. „Славейков“ №3, София
Участници: Елиза Узунова, Доц. Д-р Иван Богданов, Райна Христова , Проф. дгн. Христо Пимпирев, Ян Ропер-Кудер
Модератор: Елена Георгиева
Изложба: Олег Василев
Елиза Узунова е професор в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Води лекционни курсове в областта на хидробиологията, ихтиологията и аквакултурите. Изследва ефектите от въздействието на фактори като разрушаване на местообитанията, поява на чужди инвазивни видове и климатични промени върху биоразнообразието на рибите в различни типове екосистеми. Ръководител е на повече от 30 национални и международни проекти, главно в областта на консервационната биология и опазването на силно застрашени и редки видове риби. Участник в три проекта свързани с изследване на Антарктида. Член на 32-рата Национална антарктическа експедиция. Автор на два учебника, монографии и над 100 статии.
Доц. Д-р Иван Богданов завършва медицина в Медицински университет – София през 2006 г. От 2022 г. заема академичната длъжност “Доцент” по специалност “Дерматология и венерология” към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Специализирал е в Университетска болница „Сейнт Луи” – Париж, Франция и в London Clinic, Великобритания. Стипендиант е на European Academy of Dermatology and Venereology, International Society of Dermatology, American Academy of Dermatology, Agence Universitaire de Francophonie. Председател е на фондация “Псориазис“ България, член е на бодра на представителите на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), управителния съвет на Българското дерматологично дружество и редакционната колегия на списание „Дерматология и Венерология“. Член на Българския антарктически институт (БАИ) и Association of Polar Early Career Scientists (APECS). Участник в 28-та и 31-та Български антарктически експедиции с проекти свързани с изследване на физиологията на кожата в екстремни климатични условия.
Райна Христова е доцент, д-р по Океанология, Науки за Земята в Секция „Морска геология и археология” на Института по океанология към Българската академия на науките. През 2023-2024 г. участва в 31-вата и 32-рата българска антарктическа експедиция до остров Ливингстън. От 2016 г. – до момента, Райна е член на Научно-експертната комисия по полярни науки към Българския антарктически институт и Националния център за полярни изследвания. Тя е и хоноруван преподавател по морска геология и кватернерна геология в Софийския университет „Св.Кл.Охридски“. Научните й интереси са в областта на морската геология и кватернерната стратиграфия на Черно море; литология и биостратиграфия на морски седименти, флуктуации на морското ниво, изменение на климата, трансгресивно-регресивни цикли.
Проф. дгн. Христо Пимпирев е ръководител на 32 успешни български антарктически експедиции. От 2017 г. е доктор на геоложките науки. Проф. Пимпирев е председател на Управителния съвет на Българския антарктически институт от 1993 г., директор на Националния център за полярни изследвания към СУ от 2006 г., ръководител и координатор на всички дейности на Република България в Антарктика от 1987 г., член и ръководител на българската делегация на Консултативните срещи по Договора за Антарктика (АТСМ) от 1995 г., български представител в Съвета на мениджърите на националните антарктически програми (COMNAP) от 1995 г. Заместник-председател на COMNAP от 2010 – 2013 г. и представител в Научния комитет за антарктически изследвания (SCAR) от 1995 г.
Ян Ропер-Кудер е френски изследовател в областта на морската екология, специализиран в изучаването на морските хищници на полюсите. Директор е на изследователската програма в Центъра за биологични изследвания в Шизе (CEBC) към Националния център за научни изследвания (CNRS) и университета в Ла Рошел. Работата му е насочена към изучаването на морските хищници, като птици и морски бозайници, изполвайки ги като еко-индикатори на промените в околната среда в полярните региони. Ян Ропер-Кудер получава докторска степен от Националния институт за полярни изследвания в Япония през 2001 г. Преди да се присъедини към Националния център за научни изследвания (CNRS), той работи като учен в Япония до 2007 г. През 2015 г. се присъединява към Центъра за биологични изследвания в Шизе (CEBC), където в момента ръководи изследвания в областта на биологията на морските хищници. Участва и в работата на редица международни институции, като « Bio-logging society» и Научния комитет за антарктически изследвания (SCAR), и е член на френската делегация в системата на Антарктическия договор. През юни 2022 г. е назначен за директор на Френския полярен институт „Пол-Емил Виктор“ (IPEV), където продължава да поощрява развитието на полярните изследвания и опазването на морските екосистеми.
Елена Петрова Георгиева е съмишленик и приятел на Български антарктически институт. Франкофон и дългогодишен търговски представител за България на френски компании в областта на модата и конфекцията. Участник на доброволни начала в множество събития в областта на културата, благотворителността и изкуството.
Олег Василев е участвал в седем кампании към български и международни проекти в Антарктика. В българската антарктическа програма има 5 участия с два научни проекта. По време на 30-та юбилейна кампания, е съвместявал длъжност командир на база и участие в мониторинг на Антарктически пингвини.
Основната насока на работата му в Антарктика е свързана с картографиране и отдалечен мониторинг на критични релефни форми (ледници и свлачища), както и внимателно наблюдение на деликатни обекти като пингвини по време на гнездови период.
Олег Василев има магистратура по теоретична физика от Софийския университет.
Негови снимки, направени по време на мисиите му в Антарктика са част от фотографската изложба в зала „Славейков“ във Френския институт в България.
Филм
„Едно ледено лято“
Автор: Мария Чернева
Режисьор: Ара Хугасян.
Кадри дрон: Мария Чернева, Олег Василев, Мерсе Марти
Снимки : ©Oleg VASSILEV