Месец на франкофонията 2025 – Поредица франкофонско кино

Френският институт в България, в партньорство с Посолството на Мароко в България и Северна Македония, Посолството на Косово в България и Посолството на Швейцария в България, има удоволствието да ви покани на три вечери, посветени на разнообразието и богатството на франкофонското кино. Вход свободен с предварителна регистрация.
ПРОГРАМА
Прожекция на швейцарския филм « Барабани, моля » (2019) на режисьора Франсоа-Кристоф Марзал (на френски със субтитри на български).
21 март 2025, 18h30, зала „Славейков“
Игрален филм на Франсоа-Кристоф Марсал – Швейцария – 89 минути – 2019 – френски
В ролите – Паскал Демолон, Сабин Тимотео, Жап-Люк Бидо
1970 година. В малко селце насред планините на Швейцария два местни духови оркестъра се състезават на финала на местен музикален конкурс. В същото време жените воюват за правото си да гласуват.








Прожекция на мароканския филм „Високо и силно“ (2021) на режисьора Набил Аюш (на арабски, със субитри на френски език)
28 март, 18:30, зала „Славейков“
2021, Франция, Мароко, 102’, Драма
Режисьор: Набил Аюш
В ролите: Анас Басбуси, Исмаил Адуаб, Зинеб Бужемаа, Мерием Некач
Анас, бивш рапър, е назначен в квартален културен център на работнически квартал в Казабланка. Насърчени от своя нов преподавател, младите ще опитат да се освободят от бремето на традициите, за да се отдадат на своята страст – да се изразяват посредством хип-хоп културата…




Прожекция на филми от Косово
На френски език със субтитри на английски и албански език
7 април, 18:00, Зала „Славейков“
Sans le Kosovo (Without Kosovo)
2017, Документален, 22’
Режисьор: Деа Джиновци
Първи филм на режисьорката, Без Косово, разказва историята на баща ѝ Аслан и особено мъчителното му пътуване в изгнание.
За този документален филм Деа Джиновци предприема пътуване с баща си по маршрута на неговото тригодишно бягство, който в крайна сметка го отвежда в Швейцария през Хърватия и Италия. От италиански бежански лагер те се завръщат заедно в Косово, родното място на Аслан Джиновци.
За мен, неговата дъщеря, Косово беше като част от моята идентичност, която остана непозната и предимно белязана от новините за войната през 90-те години, обяснява режисьорката. Продуцирането на този документален филм става повод за интимно изследване не само за баща ѝ, но и за нея.
Филмът е отличен за най-добър национален филм DokuFest в Prizren през 2017 г.
Деа Джиновци е швейцарско-косовска режисьорка и продуцент, която живее между Париж и Женева. Откакто филмът ѝ „Събуждане на марс“ бе номиниран в категория „Най-добър документален филм“ през 2022 г., тя е член е на Швейцарската филмова академия.

117
Косово, 1976, Документален, Късометражен, 16’
Режисьор: Бесим Сахатчиу
Филмът обрисува интимен поглед към традиционно албанско семейство, съставено от 117 членове, които живеят под един покрив в косовското село Нивоказ. Филмът улавя тяхната хармония и културно богатство, служейки като задълбочен етнографски портрет на една нация. Предимно визуален документален филм, той съдържа кратки откъси на албански език.
Филмът е отличен, през 1978 г. с Голямата награда на Белградския фестивал за документално и късометражно кино.
