x

Литературна среща с Алфред Фосколо: „Направих каквото можах… Curriculum vitae “. Дисидентство и свобода, борба за Европа – 11 февруари от 18:30 ч. в Медиатеката

Френският институт в България в партньорство с издателство „Прозорец“ има удоволствието да ви покани на литературна среща с Алфред Фосколо.

На 11 февруари, вторник, от 18:30 ч. в Медиатеката на Френския институт в България

Консекутивен превод от френски на български. Вход свободен с РЕГИСТРАЦИЯ

Модератор: Люк Леви, Съветник по сътрудничеството и културнато дейност, Директор на Френския институт в България.

Алфред (Фреди)  Фосколо е роден в София през 1942 г. Майка му е българка,а баща му – французин. Напуска България на седем години, когато през 1949 г. семейството му бяга от комунистическия режим и се установява в Париж. Във френската столица той продължава образованието си по право и българска филология, като същевременно запазва носталгията по детството си в родината. През 1957 г., с така нареченото срамежливо отваряне на България към света, Алфред Фосколо посещава по-често родината си, завързва приятелства и среща Райна, бъдещата си съпруга, която през 1974 г. ще трябва да изведе от страната с големи перипетии.

Вече през 1966 г. Фреди проявява изключителна смелост, предоставяйки на свои приятели пропагандни листовки, печатани във Франция. Този документ, разпространен в стотици копия по време на негово посещение в България, призовава за установяване на парламентарна конституционна демокрация, за спазване на личните свободи, както и за признаване и обезщетения за жертвите на сталинисткия терор.

Тази ангажираност довежа до арест и присъда от 15 години затвор за „шпионаж“през 1968 г. Благодарение на намеса от Франция, той е освободен през 1971 г., но борбата му за свобода продължава. Фосколо продължава да носи гласа на българската съпротива на международната сцена, повишавайки осведомеността на френското и европейското общество за несправедливостите, които българите са претърпели при комунистическия режим, и свидетелства за мъченията на затворниците в комунистическите затвори и българския гулаг.

Той става един от авторите на „Нова алтернатива“, трибуна на източноевропейското дисидентство, основана от чеха Карел Бартошек, призната за ценен източник на информация за историята, социалните, културните и политическите трансформации в Централна и Източна Европа.

В заключение Алфред Фосколо подчертава, че въпреки смелостта си, българската съпротива срещу тоталитаризма не е получила вниманието, което заслужава. Неговият разказ „Направих каквото можах… Curriculum vitae “, публикуван на френски през 2023 г. от издателство D’Bréck, Люксембург и на български през 2024 г.  от издателство Прозорец, предлага трогателен поглед върху неговия път и борбите за свобода.

Назад