x

ПОКАНА ЗА КАНДИДАСТВАНЕ – Артистична резиденция за 2 танцови солови проекти към Виаданс, Франция

Покана за артистична резиденция за 2 танцови солови проекти

VIADANSE – Национален хореографски център на Бургон-Франш-Конте в Белфор, Франция, в партньорство с Френския институт в Будапеща и Derida Dance Center в София, предлагат едноседмична работна резиденция на двама хореографи, всеки от които да разработи соло проект, в красивите помещения на VIADANSE.

КАНДИДАТСТВАЙТЕ през сайта на VIADANSE

КАНДИДАТСТВАЙТЕ през сайта на DERIDA

Дати на резиденцията: 6 октомври (понеделник) – 10 октомври (петък) 2025 (пристигане в понеделник сутринта и заминаване в събота – 11 октомври, през)

Място: Репетиционно студио, VIADANSE, Белфор, Франция
Белфор е разположен в източна Франция, между планините Вож и Жура, близо до швейцарската граница и недалеч от Германия.

Критерии за допустимост:

  • Вие сте хореограф, базиран в Унгария или в България.
  • В момента работите по свой солов проект в ранен етап на разработка.
  • Имате създаден поне един хореографски пърформанс.
  • Ще бъде обърнато специално внимание на проекти, ръководени от жени.

Цели на резиденцията:

  • Създаване и експериментиране в професионална обстановка.
  • Възползване от артистичната подкрепа на хореографите Хела Фатуми и Ерик Ламурьо.
  • Достъп до висококачествено работно пространство.
  • Публично представяне на резултата от резиденцията (по избор).
  • Създаване на връзки с местната танцова сцена.

Резиденцията предоставя:

  • Репетиционно студио: 135 м², с капацитет от 50 зрители;
  • Настаняване в Белфор (на 5 минути пеша от студиото);
  • Местен транспорт във Франция (от летището или жп гарата в Базел);
  • Логистична подкрепа на място по време на резиденцията;
  • Двупосочен билет от Унгария/ България до Франция и обратно;
  • Дневни за целия престой.

Краен срок за кандидатстване: 12:00 ч. на 8 август 2025 г. (петък)

  • Изисквания за кандидатстване: Проектно предложение на английски език (включително автобиография, цели и концепция)
  • Видео линкове към предишни хореографски представления
  • Моля, като тема на имейла посочете: Application for Residency at VIADANSE: LAST NAME First Name / Country

Контакти: За да подадете документите си или за допълнителни въпроси, моля, пишете на английски език до следните два имейли:
residences@viadanse.com / office@derida-dance.com

Процес на подбор и партньори:

Процесът на подбор ще се проведе в тясно сътрудничество между всички участващи партньори. Всички кандидати ще бъдат информирани за решението до 31 август 2025.
Очакваме с нетърпение да получим вашите кандидатури!

Проектни партньори:

  • VIADANSE – Национален хореографски център на Бургон-Франш-Конте, Белфор
  • Derida Dance Center, София
  • Френски институт, София
  • Френски институт, Будапеща


С подкрепата на: Френския институт в Сърбия и Teatroskop – програма, инициирана от Френското министерство на Европа и външните работи, Френското министерство на културата, Френския институт в Париж и Столична община – Календар на културните събития.

Членове на журито: Представители на всички партньорски институции.

VIADANSE – Национален хореографски център на Бургон-Франш-Конте
VIADANSE се намира в Белфор и е един от 19-те национални хореографски центъра (CCN) на Франция – институции, сертифицирани и посветени на създаването на съвременен танц. От 2015 г. насам центърът се ръководи от хореографското дуо Хела Фатуми и Ерик Ламурьо и преследва артистична и културна визия, основана на откритост и споделени ценности.
VIADANSE е пространство за създаване, разпространение и обмен, което популяризира произведенията на своите артисти както във Франция, така и в международен план, като същевременно редовно е домакин на други компании в резиденция. Целта му е да прави танца жив и достъпен чрез широк спектър от инициативи за ангажиране на общността.

VIADANSE оперира на местно, регионално, трансгранично и международно ниво, като дава приоритет на дългосрочните сътрудничества, например чрез структурираните програми с швейцарски партньори. Този отворен подход подчертава ценностите на човечността, солидарността и адаптивността, които са ключови за справяне със съвременните предизвикателства.

В допълнение към артистичното творчество, мисията на VIADANSE включва професионално обучение, подкрепа на млади творци, любителски практики, образование в областта на изкуствата и инициативи, насърчаващи смислени връзки между публиката, произведенията на изкуството и обществото.

Повече информация за Хела Фатуми и Ерик Ламурьо, както и пълните им биографии ще намерите тук:
https://www.viadanse.com/fattoumi-lamoureux/

portrait Ela.Eric.CCN.2023

Френски институт в Будапеща
Френският институт в Будапеща, основан през 1947 г., е оживен културен център, посветен на популяризирането на френския език и култура в Унгария. Разположен в Буда, той предлага езикови курсове, библиотека, зали, изложби и широк спектър от културни събития. Подкрепя образователното, артистичното и академичното сътрудничество между Франция и Унгария, като работи в тясно сътрудничество с местни и международни партньори.

Derida Dance Center
Derida Dance Center е първият български център, посветен на съвременния танц и обучение. Основан през 2010 г. и управляван от Фондация „Арт Линк“, той насърчава развитието на съвременния танц в България, като подкрепя както утвърдени, така и новоизгряващи артисти. Ключовите дейности включват независими танцови продукции, програми за обучение и коучинг, международни партньорства, резидентски програми, представления и кураторски проекти.

Назад
Уебсайтът използва “бисквитки”, за да персонализира рекламите и анализ на посещенията. Още информация