Конференция: Аполония Понтийска. Един античен град на брега на Черно море, 11 април 2025, 18:30 ч., Зала „Славейков“

Френският институт в България заедно със своите партньори ви кани на конференцията „Аполония Понтийска. Един античен град на брега на Черно море. Проучвания на българско-френската археологическа мисия.
Петък, 11 април 2025 г., зала „Славейков“. Вход свободен. Превод френски/български
От 2002 г. насам българските и френските археолози работят заедно по разкриване на наследството на древна Аполония, продължавайки една дълга традиция, започнала през 1904 г. с разкопките на консула Александър Дегран. Тези съвместни изследвания хвърлят нова светлина върху древното минало на Созопол. Най-новите открития, някои от които впечатляващи, направени в некропола или в района, разкриват неразказани страници от тази история.
Участници:

Александър Баралис
През 2007 г. защитава докторска степен по археология и древна история в Университета в Екс-Марсилия, а от 2007 до 2008 г. е постдокторант във Френския институт за анатолийски изследвания в Истанбул, след което през 2009 г. поема ръководството на изследователската програма « Pont-Euxin » на Френската национална агенция за научни изследвания. Съдиректор на Френско-българската археологическа мисия Аполония Понтийска (Созопол, България) и на Френско-румънската археологическа мисия в Оргаме (Юриловка, Румъния), от 2010 до 2013 г. е изследовател в лабораторията на Centre Camille Jullian (CNRS-Université d’Aix-Marseille), преди да се присъедини към музея Лувър през 2014 г., където е директор на изследователската програма за Черно море в отдела за гръцки, етруски и римски антики. Съкуратор на изложбите Епопея на тракийските царе (Лувър, 2015 г.) и Аполония Понтийска, по стъпките на археолозите (Созопол, София, 2018-2019 г.). Александър Баралис е награден с орден „Кирил и Методий“ и почетен знак „Златен век“.

Димитър Недев ( Директор на Археологическия музей в Созопол)
Роден на 22.08.1961 г. в гр. Малко Търново. Средното си образование завършва през 1979 г. в гимназия „Г. С. Раковски” гр. Бургас. През 1985 г. се дипломира като магистър по история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Работи като преподавател по история през периода 1985 – 1989 г. От ноември 1989 г. до 2000 г. е назначен за уредник на Археологически музей Созопол, а от 2000 г. е директор на музея. От 2014 до настоящия момент е директор на Общински културен институт „Музеен център” Созопол. Участва активно в научно-изследователските проекти на музея свързани с проучването на некропола на Аполония и градската среда на Аполония Понтика и средновековния Созопол. Носител е на наградата на Министерство на културата – „Златен грифон” за цялостен принос в проучването и опазването на културното наследство на Созопол– археолог на 2014 г.