Конкурсът ЕКООБЩИНА 2024 награди 6 български общини за техните иновативни практики за насърчване на устойчивото градско развитие
Тази сутрин във Френския институт в България се проведе официалната церемония по връчване на наградите на конкурса за устойчиво развитие ЕКООБЩИНА 2024.
Церемонията започна с встъпителни речи на г-н Жоел Мейер, посланик на Франция в България, г-жа Виолета Коритарова-Касабова, министър на регионалното развитие и благоустройството, г-жа Ренета Колева, зам.-министър на околната среда и водите и г-жа Силвия Георгиева, директор на Националното сдружение на общините в България.
Конкурсът получи кандидатури от 17 български общини от всички региони на България, с равномерно разпределение между общините с над 40 000 жители (41%) и общините с по-малко от 40 000 жители (59%).
ПОБЕДИТЕЛИ:
Категория „Отпадъци и рециклиране“
Габрово е победител в категорията „Общини с население над 40 000 жители“ заради иновативни практики като споделено (квартално) компостиране, домашни компостери в селата, и мобилен пункт, който по график събира широк спектър от по-специфични отпадъци от бита. Общината впечатлява с цялостен подход към рециклирането, компостирането и ангажирането на младите хора чрез образователни кампании и екологични събития като Узана Фест, който се провежда през м.юли всяка година. Община Габрово е сред първите общини, които полагат началото на разделното събиране на биоотпадъци, още през 2015 г., девет години преди крайния срок. Наградата беше получена от г-жа Мария Йозова, заместник-кмет на Община Габрово,„Финанси и собственост“.
В категорията „Общини с население над 40 000 жители“ Бургас получава специално признание за въвеждането на зони, свободни от пластмаса, изисквания в обществените поръчки за предотвратяване на отпадъци и дигитална платформа за информация относно отпадъците. С инициативи за повторна употреба като „Нов живот за старите мебели“ и разделното събиране на биоотпадъци от домакинства и бизнеси, общината дава възможност на своите жители да намаляват отпадъците с множество ползи за местната икономика и околна среда. Наградата беше получена от г-жа Весна Балтина, заместник-кмет на Бургас, „Европейски политики и програми“
Свиленград печели в категорията „Общини с население под 40 000 жители“. Общината е първенец във въвеждането на такса смет на база количество и събирането на рециклируеми материали от търговски обекти и от врата на врата във фамилни кофи. Общината се откроява с иновативни подходи като контейнери с чипове за измерване на количеството отпадъци и онлайн платформа с информация за отпадъците, център за повторна употреба, които допринасят за намаляването и устойчивото управление на отпадъците. Наградата беше получена от г-н Анастас Карчев, кмет на Община Свиленград
Смядово е отличена в категорията „Общини с население под 40 000 жители“ със специално признание заради успешното използване на мобилно приложение и локални Viber групи за въвличане на жителите в разделното събиране. Образователните кампании и усилията за местно компостиране дават впечатляващи резултати, въпреки ограничения ресурс. Наградата ще им бъде изпратена.
Категория „Енергия и емисии“
Община „Стрелча“ използва множество програми за финансиране и участие в международни проекти, а сред реализираните от общината проекти има такива, които са иновативни за общински активности, а именно: използване на геотермална енергия за отопление и охлаждане на 3-те сгради на училището в града. Наградата беше получена от Г-н Васил Кацаров, заместник-кмет на Стрелча,„Устройство на територията“.
Категория „Устойчва мобилност“
Сливен е победител в категорията „Община с население над 40 000 жители“ за своята цялостна стратегия и реалистична визия за развитие на устойчива мобилност (УМ). Общината има предвидени бъдещи инвестиции за надграждане на развитието на УМ и изграден общински капацитет на управленско ниво и експертно ниво. Община Сливен показва добро познаване на данните и реалностите на трафика, популяризира развитието на устойчив транспорт в контекст на опазване на природата и извършва проучвания за обновяване на обществения транспорт. Наградата беше получена от г-н Камен Костов, заместник-кмет на Община Сливен, направление „Устройство на територията и строителство“.
***
Общините победители бяха избрани след обсъждане от трите комисии на журито, които заседаваха на 13, 14 и 15 ноември във Френския институт в България и взеха решенията си с консенсус, независимо и суверенно.
Експертно жури:
Категория „Отпадъци и рециклиране“ – Ася Добруджалиева, председател, основател на Асоциация на еколозите от общините в България, Евгения Ташева, експерт, ЕС „За Земята“ и Симона Стилянова, ZERO WASTE SOFIA ;
Категория „Устойчива мобилност“ – Даниел Попов, национален координатор CEE Bankwatch Network, Виктор Чаушев, председател на сдружение „Градски транспорт и инфраструктура“ и Георги Стефанов, сред основателите на Българска коалиция за действие за климата;
Категория „Енергия и емисии“ – д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност ЕнЕфект, Ивайло Алексиев, изпълнителен директор на Агенция за устойчиво енергийно развитие и Румяна Боянова, експерт ЕС „За Земята“.
–-
Наградата за всички лауреати тази година е работно посещение във Франция, с поети разноски от страна на организаторът, Френско посолство в България. Представители на общините лауреати ще посетят иновативни обекти във френски градове в областта на градската мобилност, управлението на отпадъците и енергийния преход.
Конкурсът “ЕкоОбщина” има за цел да отличи усилията на българските общини за подобряване качеството на живот чрез насърчаване на устойчивото градско развитие. Конкурсът се организира в партньорство с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на Министерството на околната среда и водите и съвместно с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологично сдружение „За Земята“, Център за енергийна ефективност – ЕнЕфект и Асоциацията на еколозите от общините в България.
Социални мрежи :
Facebook: https://www.facebook.com/EcoobchtinaBG
Instagram: https://www.instagram.com/ecoobshtina.bg/
LinkedIn: ЕкоOбщина – устойчив град и общество
Уебсайтове :
www.institutfrancais.bg