x

Дигитален ноември: FEMMES FUTURES – Фокус върху жените творци в дигиталните изкуства – 11 и 12 ноември в зала „Славейков“

В рамките на Дигитален ноември – месец на дигиталните култури, Френският институт в България отбелязва приноса на жените творци, със серия от събития, посветени на работата им с изкуство и нови технологии. По време на двудневния фокус, публиката ще може да се запознае със специфични теми, свързани с новите креативни медии, потапящи видео и светлинни инсталации, триизмерен звук и пространствено мислене, дигитален вандализъм и смесена реалност. Закриваща вечер с два аудиовизуални пърформанса на френски и български артистки ще потопи публиката в света на електронните изкуства с мелодичния синт-поп на Хосе Лайка, експерименталното звучене на Амели Нилс и светлинната и видео сценография на Виджей Бони и Студио Отайка. Запазете си датите, местата в Зала „Славейков“ са ограничени!

БИЛЕТИ

ДИГИТАЛЕН НОЕМВРИ
Френски институт в България
Зала „Славейков“, Площад Славейков № 3

FEMMES FUTURES
Фокус върху жените творци в дигиталните изкуства
ЛЕКЦИИ НА АРТИСТИ И АУДИОВИЗУАЛНИ ПЪРФОРМАНСИ

11.11. – 12.11.

ЛЕКЦИИ НА АРТИСТИ
Понеделник 11 ноември от 18:30 ч.

ФОКУС ЖЕНИ И ПОТАПЯЩИ ИЗКУСТВА – Мартина Стела

Инициатива с фокус върху жени артистки, работещи с видео мапинг, светлинни инсталации, потапящи пространтсва.

Martina Stella е мултимедиен артист, работещ в Париж. Завършила фотография и съвременно изкуство, тя специализира архитектура и сценография в ENSA-PB. За нея изследването и творчеството са неразривно свързани с технически познания, които тя придобива, докато работи като аудиовизуален техник в Atelier des Lumières. Нейната артистична практика се фокусира върху писането като инструмент на визуалните изкуства, поставяйки под въпрос връзките между текст, изображение и пространство, установени от новите технологии и цифровите сценографски устройства. Редактор на Revue AS и Video Mapping European Center, тя преподава в магистърската програма „Digital Creation“ в университета Sorbonne Paris Nord. Site web officiel

ПРОСТРАНСТВЕН ЗВУК – ОТВЪД ТЕХНОЛОГИЯТА Амели Нилс
Потапяща музика и пространствени подходи.

Композитор, звуков артист и диджей, Амели Нилс се развива на парижките експериментални, електроакустични и джаз сцени, докато провежда магистърски изследвания в Университета на Париж 8 за пространствен звук. Тя си сътрудничи с много артисти, като композитора и визуален артист Léonore Mercier или продуцента на електронна музика Molécule, или работи върху свои собствени пространствени произведения по време на артистични резиденции в Марсилия, Австрия или в Словения. Автор е на радио подкасти за Radio France, фокусирани върху така наречените „потапящи“ електронни музикални форми. През 2024 г., представя своя дискусия и лайв пърформанс в рамките на престижния фестивал Ars Electronicа, Женева.

Amélie Nilles au Château Ephémère

Listening sessions at Ars Electronica

ДИГИТАЛЕН ВАНДАЛИЗЪМ – Анна Бачева
Деконструкция чрез технология. Виртуална реалност и нови медии. Нови естетики.

Анна Бачева е визуален артист, който работи в различни хибридни формати, с приложение на нови медии и креативни технологии. Завършва Национална художествена академия в София, работи в Париж. Нейните визуални спектакли са продуцирани в различни страни като Япония, Канада, Норвегия, Италия, Русия, Съединените щати, Германия и др. В изследователските си проекти, основната й задача е да надхвърли конвенционалните граници на артистичното изразяване, в търсене на неочаквани форми. Проектът Дигитален вандализъм е резултат от експериментална резиденция между Франция и Ирландия, посветена на дигиталните изкуства в публичното пространство. С подкрепата на Посолство Франция и Посолство Ирландия.

Site web officiel

АУДИОВИЗУАЛНИ ПЪРФОРМАНСИ
Вторник 12 ноември от 20:00 ч.

JOSÉE LAÏKA (FR) x STUDIO OTAÏKA (BG/FR)
лунатичен синт-поп , електро

AMÉLIE NILLES (FR) x VJBONNIE (FR)
авант-поп , експериментална електроника

С УЧАСТИЕТО НА:
JOSÉE LAÏKA (FR) – синт поп и електроника
AMÉLIE NILLES (FR) – аван-поп, експериментална електроника
VJBONNIE (FR) – визуална среда и видео мапинг
ANNA BACHEVA (BG/FR) – дигитална сценография
ELINA IVANOVA (BG) – светлинна концепция
LÉA KASPROWICZ (FR) – визуална среда

Този проект се осъществява с подкрепата на Френски институт в България, Френското посолство в България и Национален фонд „Култура“.

Назад