Европейската нощ на музеите - София 2018

На 19 май 2018 г. (събота) ще се проведе четиринадесетото издание на Европейска нощ на музеите в София. По време на събитието десетки музеи и галерии в столицата ще отворят вратите си и ще се включат с интригуващи изложби, концерти и разнообразни арт прояви, посветени специално на събитието.

НАТИСНЕТЕ ТУК, ЗА ДА ОТВОРИТЕ ПРОГРАМАТА.

Събитието се организира от Френския институт, Столичната община и Министерството на културата.

Партньори на събитието са TELUS International Europe, Société Générale Експресбанк, Sanofi, Citroën и Schneider Electric.

ИГРА : Снимай се и спечели!

Натиснете тук, за да видите имената на печелившите.


Механизъм на играта:


1. На 19 май, събота, между 7:00 и 11:00 ч. във фейсбук страницата на Френски институт в България Institut français de Bulgarie ще бъдат публикувани девет различни въпроса, свързани с девет експоната от участващите в Европейската нощ на музеите 2018 музеи.

2. Отговорът на всеки въпрос съответства на конкретен експонат, който се намира в един от деветте, участващи в играта музеи.

3. Всеки, който иска да участва в играта трябва:

 

 

(1) да намери поне три от деветте експоната;

(2) да се снима пред тези три експоната;

(3) Всяка направена снимка трябва да бъде качена като коментар под съответния въпрос, публикуван на фейсбук страницата на Френски институт в България Institut français de Bulgarie в деня на събитието, 19 май.

4. Печелившите участници ще бъдат обявени във фейсбук страницата на Френски институт в България Institut français de Bulgarie не по-късно от 18:00 часа на 21 май 2018.

Очаквайте скоро допълнителна информация на фейсбук страницата на Френския институт в България!

Натиснете тук, за да отворите плаката във формат pdf

Натиснете тук, за да отворите визията във формат за фейсбук

1) Участва директно в теглене за награди всеки, който намери три от деветте обекта, направи си снимки с тези три обекта и ги публикува като коментар под съответния въпрос, публикуван на фейсбук страницата на Френски институт в България Institut français de Bulgarie
2) Въпросите ще бъдат публикувани в деня на събитието;
3) Тегленето ще се осъществи посредством софтуер на случаен принцип. То ще бъде заснето и предавано на живо на страницата на Френски институт в България Institut français de Bulgarie ;


Първата награда се състои в пътуване и хотелско настаняване в Париж за двама души.

ИМЕ НА ОБЕКТА ДОСТЪП АДРЕС ИМЕ НА ИЗЛОЖБА / – СПЕЦИАЛНО СЪБИТИЕ
1 [a]cube contemporary
f: a-cube.gallery
11 ч. - 20 ч.

 ул. „Любен Каравелов“ 9

Изложба:
• “Разминаване на пространства” изложба живопис
на Марио Николов


2 Aрт депо “Червената точка”
f: chervenatatochka
14 ч. - 22 ч.

ул. „Св.Св. Кирил иМетодий“ 24 (до пресечката с ул. Раковска)

Изложба:
• Обща експозиция
– Гайд тур “Изгуби се, за да откриеш” представяне на авто
рите от депото на „Червената точка“ - 17.30 ч. и 20.30 ч.


3 Арт Галерия Европа
www.artgalleryeurope.eu
17 ч. - 01 ч.

ул. „Леге“ № 3

Изложба:

• Изложба на изкусно изтъканите пана на текстилка
та Лили Прокопиева
• Изложба-живопис на лирика с четка и платно-Бо
жидар Хаджистоянов, магично претворяващ масле
ните бои в нежност.
– Концерт от 21:00 ч. на кънтри, суинг и блус бандата - Lilly
of the West - кънтри, блуграс, суинг, джаз, ирландски и
български фолклор.
– Извън концерта - представяне на музиката на Станислав
Станчев-Стенли.
4 Арт галерия Нюанс
www.nuancegallery.bg
11 ч. - 21 ч.

ул. „Иван Денкоглу” 42

Изложба:

• “Интерпретации” изложба живопис и рисунки на
Румен Рачев
– Акустична музика на живо.

 

 

5 Аукционна къща “ЕНАКОР”
www.enakor.com
15 ч. - 24 ч.

 ул. „Иван Денкоглу” 30

Изложба:

• Експозиция от картини “Стари български майстори
на четката - познати и не толкова познати”
– “Стари български майстори на четката - познати и не
толкова познати”


6 Галерия „Академия”
www.nha.bg
f: nha.bg
13 ч. - 24 ч.

ул. „Шипка“ № 1,Национална художествена академия

Изложба:
• ИВАН ДИМОВ изложба живопис


7 Галерия Аросита
www.arosita.info
20 ч. - 23 ч.

ул. „Врабча“ 12 Б

Изложба:

• Александър Вълчев, ”Тухла по Тухла”
– Галерията представя голямо разнообразие от нови произ
ведения на Александър Вълчев - от „стандартни игри” с тухли
до красиви графики, фотографии и картини.
– Забавни истории за играта и стената.
– Сериозните въпроси поднесени с много ирония и естетика.
– Фотографии, живопис, графики


8 Галерия Арт Алея
f: Арт Алея
12 ч. - 24 ч.

ул. „Уилям Гладстон“ 51а

Изложба:
• Доц.д-р Елена Тодорова – Бижута


9 Галерия АСТРИ
f:AstryGallery
15 ч. - 22 ч.

ул. „Цар Самуил” 34

Изложба:

• България в пейзажите на Милко Божков, Захари
Каменов, Светлин Русев,Петя Денева, Милчо Коста
динов, Месрур Сабит, Нина Русева, Ивайло Мирчев

 

10 Галерия “Васка Емануилова”
veg.sghg.bg
18 ч. - 24 ч.

бул. „Янко Сакъзов“ 15(на гърба на парк „Ген.Вл. Заимов”)

Изложба:
• Отстояния - Проект на Станислава Иванова (съвре
менна скулптура)


11 Галерия ЕВДОКИЯ АРТ ГЛАС
www.evdokiaartglass.com
f: evdokiaartglass
11 ч. - 22 ч.

ул. „Г.С.Раковски 120

Изложба:

• “ПРОБУЖДАНЕ” - съвместна изложба на български
автори на художествено стъкло
– 30 минутна презентация на тема “Стъклото от древността
до днес”.
Начало на прожекциите: 19:00 ч.; 19:45 ч.; 20:30
ч.; 21:15 ч.


12 Галерия “Дечко Узунов”

18 ч. - 23 ч.

ж.к „Изгрев“, бул.„Драган Цанков” 24

Изложба:
• Фрагменти от Европа
• Пейзажи от колекцията на ХГ “Дечко Узунов


13 Галерия “Мисията” - Държавен културен институт към МВнР
www.culture-mfa.bg
f: culturalinstitute.mfa
15 ч. - 20 ч.

ул. “Александър Жендов” № 2

Изложба:
• От нищо нещо
– Изграждане на дву- и триизмерни обекти от рециклиру
еми материали


14 Галерия “УниАрт”
www.uniart.bg
11 ч. - 19 ч.

Нов български университет; ж.к. Овча Купел; ул. “Монтевидео”, №21

Изложба:
• Генко Генков (1923-2006) - портрети и пейзажи
Галерия “УниАрт” представя най-новото дарение на Нов
български университет - седем произведения на известния
български художник Генко Генков.

 

15 Галерия “Ракурси”
www.rakursi.com
11 ч. - 22 ч.

ул. “Хан Крум” 4А

Изложба:

• “Облак, сянка”, хартиена пластика на Капка Кънева
– Представяне на висококачествени принтове на илюстрациите на Капка Кънева от книгата на Марк Твен “Съвет към
малките момичета”, подписани от авторката.
– Среща с художничката Капка Кънева от 18:00 ч. до 20:00 ч.


16 Галерия Структура
f:
structura.gallery
12 ч. - 24 ч.

ул. „Кузман Шапкарев“ 9

Изложба:
• Симеон Симеонов. Гравитация


17 Дом на Европа
ECinBulgaria
epiosofia
18 ч. - 23 ч.

ул. „Г.С. Раковски“ 124

Изложба:

• Човешкото лице на културното наследство
Портрети на европейци в България #EYCH
• Това са вашите данни, поемете контрола!
Провокативни постери за уязвимостта на данните в интернет
• Те защитават нашите свободи
30 г. награда „Сахаров“


18 Кафе-галерия, Фотосинтезис арт център
www.photosynthesis.bg
10 ч. - 24 ч.

бул. „Васил Левски“ 57

Изложба:

 • “Има място и за теб” - фотографска изложба на
Симон Варсано.
19 Къща музей
“Панчо Владигеров”
www.vladigerov.org
f: vladigerov.org
16 ч. - 24 ч.

ул. „Якубица” 10

Изложба:

• “Песента на дървото”. Гостуваща изложба на Регионален етнографски музей - Пловдив. Посетителите ще
могат да разгледат и постоянната експозиция на музея.
• “Силуети, фрески, багатели.” Из късното творчество на Панчо Владигеров. Видеозапис от концерт на Веско
Стамболов - пиано и Неда Атанасова - сопран. Часове на
прожекциите: 18 часа; 20 часа; 22 часа.


20 Мост на влюбените (НДК)

 • Изложба „Фолклорни мотиви“, автор: Петя Илиева
 

21 Музей “Борис Христов”
www.borischristoff.com
19 ч. - 22 ч.

ул. “Цар Самуил” №43

Изложба:

• “Борис Христов - костюми и роли от оперната
сцена” - постоянна експозиция
– 19.00 ч. - 20.15 ч. -”В памет на Борис Христов” - Концерт
с младите таланти от Нов български университет
– 20.30 ч. - 21.30 ч. - Борис Христов на оперната сцена и
концертния подиум - видеозаписи

 

22 Музей на Нов български университет
www.museum.nbu.bg
11 ч. - 18 ч.

Нов български университет, ул. „Монтевидео“ № 21

Изложба:
• Изложба “Крум Савов. Из историята на българската
фотография.”


23 Национален антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей - Българска академия на науките
f: NacionalenAntropologicenMuzej
17 ч. - 24 ч.

бул. „Цариградско шосе” № 73

Изложба:
• 18:00 ч. - Изложба фотографии “Здравей Африка” с
автор д-р Теди Марков.
• 21:00 ч. - Временна изложба “Болести и лечение
през вековете”.
– Изпълнение на народни танци.
– Научно-популярна антропология - беседи.
– Грънчарска работилница - демонстрации.
– Томбола с награди.


24 Национален археологически институт с музей
www.naim.bg
18 ч. - 24 ч.

пл. „Атанас Буров“ № 1

• Изложба “Спортът в антична Тракия”


25 Национален военноисторически музей
www.militarymuseum.bg
f:NationalMuseumOfMilitaryHistory
18 ч. - 24 ч.

ул. „Черковна“ №92

Изложба:

Виртуална интерактивна изложба „Моите предци на
война“, създадена от ученици и екип на НВИМ
– Инсталация с добавена реалност „Историята оживява“
– Изложба „Враг/Приятел“
– Концерт на Представителния духов оркестър на Сухопътни войски – начало 19:30 ч.
– Лятно кино
– Фотоигра с награди


26 Национална галерия / Двореца
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.

пл. „Княз Александър І“

Изложба:
• „70 години Национална галерия.
Европейски диалози“
• „Златното руно. Пътят на аргонавтите“
• “Бернини и римският барок: езикът на модерността”
• „Вместо Ренесанс: Българското възраждане в
изкуството - от иконата до светския портрет“
– 21.00 ч. Бална зала – представяне на Емил Бачийски
(програма „Българските художници днес“)
ИМЕ НА ОБЕКТА ДОСТЪП АДРЕС ИМЕ НА ИЗЛОЖБА / – СПЕЦИАЛНО СЪБИТИЕ

 

 

27 Национална галерия /Квадрат 500
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.

пл. „Св. Александър Невски“

Изложба:
• Постоянна експозиция; изложба на Николай Майсторов и ученици
– 20.00 ч., зала 19 - предпремиерна прожекция на епизод
от „ГЕНИЯТ: ПИКАСО“, продукция на National Geographic

 

28 Национална галерия / Музей на социалистическото изкуство
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.

ул. „Лъчезар Станчев“ 7

Изложба:
• Политически плакати на студенти от НХА
– 19.00 ч. – откриване на изложбата

 

29 Национална галерия / Музей за християнско изкуство
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 22 ч.

Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“

Изложба:
• Постоянна експозиция
 

30 Национална галерия/ Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство
www.sofiaarsenal-mca.org
19 ч. - 24 ч.

бул. „Черни връх“ 2

Изложба:

• „Олимпия“ – изложба на Алдо Джианоти
– 19.00 ч. – 24.00 ч. – „Вечерен маратон в музея“ за посетители в спортен екип!

 

31 Национален Етнографски музей
www.iefem.bas.bg
f: iefem
Свободен достъп:
18 ч. - 24 ч.
Достъп с гид:
18 ч. - 19 ч.
пл. „Княз Александър I“ № 1

Изложба:
• „ArtExtreme СТРАЖА“ - многожанрова изложба -
организатор АНДАРИ, под патронажа на Президента
на Република България;
• Изложба “Поздрави от Италия и България”;
• Изложба „Етнографски етюди. На Димитър Маринов - посвещаваме!”

 

32 Национален исторически музей
www.historymuseum.org
f: NationalMuseumOfHistoryBulgaria
18 ч. - 24 ч.

Бояна, ул. „Витошко лале“ 16

Изложба:
• „Спасени за поколенията“ (Приносът на България за
опазването на световното културно наследство);
• Изложба „45 години НИМ“
– Концерт на музикална група “Оратница” -
начало 19:00 ч.;
– Игра „Тайните на българската история“ (от 9:30 ч. - 18:00ч.);
– Занимания за деца в Детския музейно-образователен
център (от 10:00 ч. - 20:00ч.)

 

33 Национален литературен музей - къща музей “Димитър Димов”
www.nlmuseum.bg
f: muzeidimov
19 ч. - 00 ч.

ул. „Кръстьо Сарафов” №26


34 Национален литературен музей - къща музей “Иван Вазов”
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.

ул. „Иван Вазов”№ 10

Изложба:

• Камерна изложба „Военни и дипломатически
заслуги на семейство Вазови за България – снимки и
документи”.


35 Национален литературен музей - къща музей “Петко и Пенчо Славейкови”
www.nlmuseum.bg
f: NlmuseumSlaveykovi
19 ч. - 00 ч.

ул. „Г.С. Раковски” № 138, ет.1

Изложба:
• Камерна изложба „Сама в вечерний път вървя...” с
оригинални експонти, посветена на Мара Белчева.

 

 

36 Национален литературен музей - къща музей “П. К. Яворов”
www.nlmuseum.bg
f: pkyavorov
19 ч. - 00 ч.

ул. „Г. С. Раковски” № 136

Изложба:
– “Пространство за съвремие и класика” - литературна
вечер в двора на музея. Тя е посветена на класиците на
българската литература, чиито къщи музеи са част от
Националния литературен музей.

 

37 Национален литературен музей - къща музей “Никола Й. Вапцаров”
www.nlmuseum.bg
f: N.Vaptzarov1956
19 ч. - 00 ч.

ул. „Ангел Кънчев”№37

Изложба:
• Камерна изложба “Приятелите на Огняроинтелигента”

 

38 Национален музей “Земята и хората”
www.earthandman.org
18 ч. - 24 ч.

бул. „Черни връх” №4

Изложба:

• Изложба на школа по рисуване при НЧ “Хармония”;
• Изложба на школа по рисуване при 120 ОУ “Г. С.
Раковски”;
• Специална селекция от научнопопулярни филми
– Концерт на вокална формация РОБЕВ
• Гостуваща изложба „Българската морска авиация
в полет между две стихии“ от Военноморски музей-Варна

 

39 Национален политехнически музей
www.polytechnicsofia.com;
f:NPTMsofia
18 ч. - 23 ч.

ул. „Опълченска” 66

Изложба:

• „В света на българските откриватели и изобретатели“
– „Запознайте се с робота Санбот, който може да говори,
пее и танцува“;
– „Мигове от Узбекистан - център на древни цивилизации“
- презентация на инж.
Цятко Кадийск;
– „Забавна разходка из физиката“ - демонстрации;
– “Стробоскопична фотография” - workshop

 

40 Работилничка за приложни изкуства
f: Работилничка-за-приложни-изкуства-542502445839968
бул.“Христо Ботев”12,
до Петте кьошета

Изложба:
• Ателие по Керамика и Грънчарство с предварително
записване до 18.05. на“
тел.: 0898 583 267;
мейл: rabotilnichka.za.izkustva@abv.bg.
– Ателиета - от 10:00 ч. до 19:30 ч.

 

41 Регионален Исторически Музей – София
www.sofiahistorymuseum.bg
f: Регионален исторически
музей – София
17 ч. - 01 ч.

пл. „Бански” 1

Изложба:

• Археология на София и Софийско
– Концерт на площада

 

42 Софийска градска художествена галерия
www.sghg.bg ;
f: sofiacityartgallery
18 ч. - 01 ч.

ул. „Ген. Гурко“ 1

Изложба:

• Между традицията и модернизма
– Образи на родното в българското изкуство от 20-те
години на ХХ в.
– Захари Каменов.Небесно куче - живопис, теракота
Ателие за традиции и фолклор - „Конници“, музикален
пърформанс с оригинална авторска музика и хореография“
- 20:30 ч.

 

43 София Хартиен Арт Фест 2018
www.amateras.eu
f: sofiapaperartfest
17 ч. - 24 ч.

 пл. “Райко Даскалов”

Изложба:

• Хартиена улица
– Павильони, представящи хартиено изкуство, музика и
прожекции на открито
– 19:00 ч. - Пърформанс на Кирсти Гротмол (Норвегия)
– 19:30 ч. - Демонстрация на калиграфски техники (Елизавета Ангелова и международни артисти)

 

44 София Хартиен Арт Фест 2018/ Галерия „Финес“
www.amateras.eu
f: galleryfinesse
11 ч. - 24 ч.

ул. „Христо Белчев“ №17

Изложба:
• Отговорна хартия - изложба на членове на IAPMA
– Работилница за отпечатване в жанра Укийо-е (Летисия
Бургос, САЩ) Печат на хартиена каша (Мери Тасило, САЩ)

 

45 София Хартиен Арт Фест 2018/ One Monev Gallery
www.amateras.eu
f: onecontemporary
17 ч. - 24 ч.

ул. „Иван Вазов“ №14 (вход от ул. „6-ти септември“ )

Изложба:
• Наградени артисти от Аматерас ежегоден конкурс
(2009-2011)
– Демонстрация на изработka на скулптура от хартия (Кай
Рентола, Финландия)


46 София Хартиен Арт Фест 2018/Триъгълна кула на Сердика
www.amateras.eu
f: sofiapaperartfest
17 ч. - 24 ч.

бул. „Княгиня Мария Луиза“ №16

Изложба:
• Пулсът на хартията - изложба на
IAPMA

 

47. Art Club Diplomat 

бул. Цар Освободител №6

Изложба скулптури на Ставри Калинов

 


48 Photoconcept - галерия за съвременна фотография
www.photoconcept.bg
19 ч. - 23:30 ч.
ул. „Проф.Никола Михайлов“ №4

Изложба:
Marsnik - изложба съвременна фотография Венелина Катанска
– Откриване на изложба


49 SYNTHESIS галерия за фотография, Фотосинтезис арт център
www.photosynthesis.bg
10 ч. - 24 ч.

бул. „Васил Левски“ №55

Изложба:
• “Вкоренени” - фотографска изложба на Пиер Гонор.

Изложбата се представя от Институт Сервантес