Европейска нощ на музеите 2017- София

13-ото издание на Европейската нощ на музеите ще се прове в София събота, 20-ти май, 2017 г.

Събитието се организира от Френския институт, Столичната община и Министерството на културата.

Партньори на събитието са TELUS International Europe, Société Générale Експресбанк, Sanofi, Citroën.

 

Тегленето на печелившите беше извършено и ние ще се свържем с наградените.

Моля, натиснете тук, за да видите плаката на събитието (jpg format).
Моля, натиснете тук, за да видите програмата в pdf.

Моля да намерите програмата с допълнителна и актуална информация.

Моля да имате предвид, че е осигурен транспорт с микробус от Дома на Европа до НИМ, осигурен от Европейската комисия. Моля натиснете тук за повече информация.

 

 

 

1. Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН 18- 23 ч.
Моля, натиснете тук за повече информация
Нощ на фантастичните герои
Фантастични герои ще бродят из „Националния етнографски музей” в нощта на музеите. В тях ще се превъплътят известни български косплейъри. 
пл. „Александър I“ №1

 

2. Национален антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей - БАН
Натиснете тук за допълнителна информация
15 ч. - 24 ч. бул. „Цариградско шосе“ №73

Демонстрация на създаване и принтиране на 3D модели на човешки кости; Оценка на телесния състав чрез биоимпедансен анализ (презентация на метода и измервания на посетителите след предварително записване).

 

3. Национален археологически институт с музей – БАН 18 ч. - 24 ч.

Златното съкровище от Надсентмиклош

ул. „Съборна” №2

 

4. Национален военноисторически музей 18 ч. - 24 ч.

Натиснете тук за повече информация

Изложба „В матрицата“; Концерт на Представителния оркестър

на Сухопътните войски; Лятно кино

ул. „Черковна“ №92

 

5. Музей на Нов български университет 11 ч. - 20 ч.

Изложба “Преживяването на малките неща” на проф. д-р

Людмил Георгиев (25 години НБУ)

ул. „Монтевидео“ №21

 

6. Регионален исторически музей – София 18 ч. - 01 ч.

Изложба фотографии „Просто Доано“; 18.00 Историческа

възстановка – „Средновековието в действие“

пл. „Бански“ №1

 

7. Музей Панчо Владигеров 18 ч. - 24 ч.

Концертна програма, проф. Виктор Чучков и студенти от НМА

„Проф. Панчо Владигеров“

ул. „Якубица“ №10

 

8. Национална галерия – Двореца 19 ч. - 24 ч.

Изложба „Палат Потьомкин“

Пърформънс на Луиз Ерве & Клое Майе

пл. „Княз Александър І“№1

 Моля, натиснете тук за повече информация

9. Квадрат 500
19.00 - 24.00

19.00 – 21.00 часа: Вълшебна нощ за деца

21.00 часа: Видео представяне на Квадрат 500

Зала 20: Автентични накити от племето масаи енияанзания)

 

10. Музей на социалистическото изкуство

19 ч. - 24 ч.

"Лъчезар Станчев“ №7

 

19.00 часа: „Идеалният мъж“ от Жолт Пожгай - театрална трупа „Чай-ки“ с режисьор Емил Емилов

20.00 часа: Любими български игрални филми за деца

11. Музей на християнското изкуство 19 ч. - 21 ч. Постоянна експозиция Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“

 

12. Изложбена зала на Държавна агенция Архиви 18 ч. - 23 ч.
Фотодокументална изложба „Българските чехи",
осъществена от Държавна агенция „Архиви“ и Българската телеграфна агенция, изложбата представя едни от най-известните чехи, дошли в следосвобожденска България и работили за нейния просперитет.

ул. „Московска“ №5

 

13. Софийска градска художествена галерия 18 ч. - 24 ч. VIVA ITALIA!:

Траектории на италианското изкуство от ХХ и ХХI век

ул. „Ген. Гурко“ №1

 

14. Mузей Земята и хората

18 ч. - 24 ч.

„Сътворени от водата“, непоказани минерални образци от

фондовете на музея

бул. „Черни връх“ №4

 

15. Националният исторически музей НИМ
Натиснете тук, за да видите цялата програма на музея

09.30 ч. - 24 ч.

Нови експонати с изображения на Васил Левски ;
19.00 ч. Концерт на Камерен хор „Средец”

Бояна, ул. „Витошко лале“ №16

 Снимка

16. Общински културен институт Галерия-музей Дечко Узунов

бул. „Драган Цанков“ №24

 

17. Дом на Европа

17 ч. - 24 ч. Изложба ,,60 години Европейски съюз", посветена на 60-тата годишнина от подписването на Римските договори.

ул. „Георги С. Раковски“ №124

Моля да имате предвид, че е осигурен транспорт с микробус от Дома на Европа до НИМ, осигурен от Европейската комисия. Моля натиснете тук за повече информация.

18. НХА – Галерия Академия

11 ч. - 24 ч.

НХА „Графика“ проф. Христо Стайков

ул. „Шипка“ №1

 

19. Национален политехнически музей 18 ч. - 24 ч. µ

Моля натиснете тук за повече информация

Божидара Велчева, музикално изпълнение. Изпълнения: „Житената

питка“, „Vox Orphikus“, „Арте либера“ и др.

ул. „Опълченска“ №66

 

20. Музикален център Борис Христов 19 ч. - 01 ч.

Постоянна експозиция; концерт „Музикален маратон“ с
участието на студентите от НБУ

ул. „Цар Самуил“ №43

 

21. ЛАРГО

16 ч. - 24 ч.

Хартиена Улица:

21 ч.: Пърформанс Анджела Барбу

 

22. Гьоте-институт

18 ч. - 22 ч. Бюро изкуство: Трансформацията винаги отнема време и енергия;

документални филми (българско съвременно изкуство)

ул. „Будапеща“ №1

Голяма зала на Гьоте-институт, 21:00-21:25 ч.
Концерт на Ивелина Казанджиева (пиано), Санжар Сапаев (цигулка) и Яна Зеленогорска (цигулка)
Й.С.Бах - Сициалиана из Първа соната за соло цигулка, сол минор
Й.С.Бах - Граве из Втора соната за соло цигулка, ла минор
П.Сарасате - Баско капричио
Й.Хубай - Фантазия "Кармен"

 

23. Детски научен център Музейко

10 ч. - 18 ч. Изложба „Bлечуги“ с живи експонати;

Геният Айнщайн – експерименти за деца

ул. „Проф. Боян Каменов“ №3

 

24. Национален литературен музей

Натиснете тук за повече информация

24 а. Къща музей „Иван Вазов“ 18 ч. Представяне на Елин Пелин като първия уредник на къщата ул. „Иван Вазов“ №1

24 б. Къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ ул. „Раковски“ №138

24 в. Къща музей „Никола Вапцаров“ 18 ч. Прожекция на филма на Майа Вапцарова „Епоха“ ул. „Ангел Кънчев“ №37

24 г. Дворно пространство на къща музей „Пейо Яворов“

18 ч. Външна изложба и поетичен рецитал в двора

24 д. Литературен кабинет „Владимир Башев“

21:30 ч. Поетичен рецитал-продължение на събитието от къща

музей „Пейо Яворов“.

ул. „Ситняково“ №

 

29. Галерия Аросита 19 ч. - 24 ч. Панчо Куртев скулптура и видео
ул. „Врабча“ №12Б

 

30. Галерия Нюанс 18 ч. - 22 ч. Гаро Мурадян – живопис
ул. „Иван Денкоглу“№42

 

31. Галерия УниАрт 11 ч. - 20 ч. Изложба фотография „Етиопия: Хора и изкуство“ Ивайло Иванов и Владимир Димитров

ул. „Монтевидео“ №21
 

32. Депо за изкуство Червената точка

14 ч. - 22 ч. „Петте елемента. Пет млади графици“
ул. „Св.Св. Кирил и
Методий“ №24
 

33. Галерия за фотография SYNTHESIS

19 ч. - 24 ч. Изложба „Woman Standing/ Man Standing“

(Бабак Салари и Рауи Хадж); „Изгубеният свят/Изгубеният

човек“ (Симеон Лютаков); базар за фотография

бул. „Васил Левски“№57
 

34. Галерия „Париж“ 17 ч. - 22 ч. „Приказки за лека нощ“ Елисавета АНГЕЛОВА, живопис
ул. „Цар Самуил“ №47

 

35. Галерия „Васка Емануилова“, филиал на СГХГ

18 ч. - 24 ч „Изображението вече не е налично”
бул. „Янко Сакъзов“
№15
 

36. Галерия Астри 17 ч. - 22 ч „Пейзажната живопис на Месрур Сабит“
ул. „Цар Самуил“ №34

 

37. Галерия Ракурси 12 ч. - 22 ч. „Градска поезия“ на Стели Грънчаров
ул. „Хан Крум“ №4а

 

38. Галерия Средец 17 ч. - 21 ч. „Aрхеология 2016“
бул. „Александър
Стамболийски“ №17
 

39. Галерия „Арт Алея“ 13 ч. - 24 ч.

Изложба на Любен Зидаров - илюстрации към книги

ул. „Гладстон“ №51А
 

40. София Хартиен Арт Фест

40 а. Галерия Финес 18 ч. - 24 ч. Аматерас годишната изложба конкурс за малък формат –

световно и европейско изкуство, прожекция на филми,

демонстрация на хартиени техники

ул. Христо Белчев 17

40 б. Галерия Артур 18 ч. - 24 ч.„Земни визии” -

самостоятелен проект на Елиана Анхина, Бразилия

площад „Журналист”,
ул.
Цанко Церковски” № 36
 

40 в. Галерия София Прес 18 ч. - 24 ч.“Семена на времето” -

самостоятелна изложба на Анджела Барбур, Бразилия

ул. Славянска 34
 

40 г. Галерия АРТЕ 18 ч. - 24 ч.Изложба на Адрияна Бояджиева -

Награда за български автор 2016 в Аматерас.

ул. „Г.С. Раковски“ № 183 А
 

40 д. Галерия МИСИЯТА 15 ч. - 18 ч.ДКИ на Министерство на Външните работи ул. „Алфред Нобел“ № 2
 

40 е. ХАРТИЕНА УЛИЦА 16 ч. - 24 ч.19.00 ч. - детско ревю; 21 часа - пърформанс Анджела Барбу;

22 часа - прожекция на филм

пл. „Независимост“ – Ларго
 

41. Евдокия Арт Глас 11 ч. - 22 ч. Изложба стъкло от Юрий Василев;

филм за техниките на обработка на стъкло (20’)

(на всеки 30 мин.)

ул. „Георги С.Раковски“ №120 (ъгъла с ул. „Хан Крум“)
 

42. Галерия Контраст 18 ч. - 01 ч. Изложба Ангел Гешев „Мистерията на знака“,

куратор проф. Аксиния Джурова,

20:00 до 21:00 ч.: Интерактивен “Открит урок”

по представяне на графични техники

ул. „Цар Самуил” №49
 

43. Аукционна къща „ЕНАКОР“ 18 ч. - 01 ч. „Стари български и чуждестранни майстори на четката“;

Любена Фокс и Тибо Барер - класическата живопис

ул. „Денкоглу“ №30
 

44. ГАЛЕРИЯ ЕВРОПА 20 ч. - 24 ч. Концерт на учебно практически и иэследователски център „Станислав Станчев“

ул. „Леге“ №3
Моля натиснете тук за повече информация

 

45. Photoconcept ч. - галерия за съвременна фотография

19 ч. - 0:00 ч.

Скулптура и пространство, автори Владимир Спасов, Милена

Иванова и Николай Пандърски

ул."Любен Каравелов" №38

 

46. Институт Сервантес и Международното Триенале на сценичния плакат – София

представят изложба на черно-бели  на големия български илюстратор и плакатист Асен Старейшински (1935 – 1991). Те са от първото и единствено издание в България на романа „Алфануи открива света“ от Рафаел Санчес Ферлосио (от 1969 г.) и са включени в най-новото издание на книгата в Испания.

18.00 - 20.00 работно време в Нощта на музеите

ул. "Св.София", № 3

Изложбата ще бъде открита на 15 май от 19.00 ч. и ще продължи до 29 май.

47. СБХ  

Изложбата „Български дизайн 2017“ - 1, 2 и 3 етаж

Изложба „100 настроения на морето“ Страхил Ненов, морски пейзажи, сух пастел -  4 етаж

 11.00 – 24.00 работно време в Нощта на музеите

Ул. „Шипка“ № 6

48. Къщата на Гражданските организации и A hub
Натиснете тук за повече информамция

Арена на таланта – граждански заряд в  Европейската „Нощ на музеите“ 2017

ул Христо Белчев № 3
от 18.00 до 23.00 часа

 „Къщата на гражданските организации” и A Hub ще се включат в инициативата Европейска „Нощ на музеите“ 2017. В тура между уникалните музеи и галерии на София ще предложим една експлозия от изкуството в пространството за гражданска енергия и социално предприемачество.  Всеки посетител ще може да си отдъхне, наслаждавайки се на култура и изкуство в различна атмосфера, но с ярко  – животът е по-добър и смислен, когато е написан с творчество.

49. Работилничка за приложни изкуства

бул. „Христо Ботев“ 12

Шест ателиета по керамика всяко с продължителност един час

- Ателие 1 - от 11:00 до 12:00ч.
- Ателие 2 - от 12:30 до 13:30ч.

- Ателие 3 - от 14:00 до 15:00ч.

- Ателие 4 - от 15:30 до 16:30ч.

- Ателие 5 - от 17:00 до 18:00ч.
- Ателие 6 - от 18:30 до 19:30ч.


С предварително записване на: rabotilnichka.za.izkustva@abv.bg или

0898 583 267

Работно време в Нощта на Музеите: 11.00ч. – 19.30ч.