Европейска нощ на музеите 2017- София

13-ото издание на Европейската нощ на музеите ще се прове в София събота, 20-ти май, 2017 г.

Събитието се организира от Френския институт, Столичната община и Министерството на културата.

Партньори на събитието са TELUS International Europe, Société Générale Експресбанк, Sanofi, Citroën.


Моля, натиснете тук, за да видите плаката на събитието (jpg format).
Моля, натиснете тук, за да видите програмата в pdf.

Моля да намерите програмата с допълнителна и актуална информация.

Моля да имате предвид, че е осигурен транспорт с микробус от Дома на Европа до НИМ, осигурен от Европейската комисия. Моля натиснете тук за повече информация.

 

 

 

1. Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН 18- 23 ч.
Моля, натиснете тук за повече информация
Нощ на фантастичните герои
Фантастични герои ще бродят из „Националния етнографски музей” в нощта на музеите. В тях ще се превъплътят известни български косплейъри. 
пл. „Александър I“ №1

 

2. Национален антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей - БАН
Натиснете тук за допълнителна информация
15 ч. - 24 ч. бул. „Цариградско шосе“ №73

Демонстрация на създаване и принтиране на 3D модели на човешки кости; Оценка на телесния състав чрез биоимпедансен анализ (презентация на метода и измервания на посетителите след предварително записване).

 

3. Национален археологически институт с музей – БАН 18 ч. - 24 ч.

Златното съкровище от Надсентмиклош

ул. „Съборна” №2

 

4. Национален военноисторически музей 18 ч. - 24 ч.

Натиснете тук за повече информация

Изложба „В матрицата“; Концерт на Представителния оркестър

на Сухопътните войски; Лятно кино

ул. „Черковна“ №92

 

5. Музей на Нов български университет 11 ч. - 20 ч.

Изложба “Преживяването на малките неща” на проф. д-р

Людмил Георгиев (25 години НБУ)

ул. „Монтевидео“ №21

 

6. Регионален исторически музей – София 18 ч. - 01 ч.

Изложба фотографии „Просто Доано“; 18.00 Историческа

възстановка – „Средновековието в действие“

пл. „Бански“ №1

 

7. Музей Панчо Владигеров 18 ч. - 24 ч.

Концертна програма, проф. Виктор Чучков и студенти от НМА

„Проф. Панчо Владигеров“

ул. „Якубица“ №10

 

8. Национална галерия – Двореца 19 ч. - 24 ч.

Изложба „Палат Потьомкин“

Пърформънс на Луиз Ерве & Клое Майе

пл. „Княз Александър І“№1

 Моля, натиснете тук за повече информация

9. Квадрат 500
19.00 - 24.00

19.00 – 21.00 часа: Вълшебна нощ за деца

21.00 часа: Видео представяне на Квадрат 500

Зала 20: Автентични накити от племето масаи енияанзания)

 

10. Музей на социалистическото изкуство

19 ч. - 24 ч.

"Лъчезар Станчев“ №7

 

19.00 часа: „Идеалният мъж“ от Жолт Пожгай - театрална трупа „Чай-ки“ с режисьор Емил Емилов

20.00 часа: Любими български игрални филми за деца

11. Музей на християнското изкуство 19 ч. - 21 ч. Постоянна експозиция Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“

 

12. Изложбена зала на Държавна агенция Архиви 18 ч. - 23 ч.
Фотодокументална изложба „Българските чехи",
осъществена от Държавна агенция „Архиви“ и Българската телеграфна агенция, изложбата представя едни от най-известните чехи, дошли в следосвобожденска България и работили за нейния просперитет.

ул. „Московска“ №5

 

13. Софийска градска художествена галерия 18 ч. - 24 ч. VIVA ITALIA!:

Траектории на италианското изкуство от ХХ и ХХI век

ул. „Ген. Гурко“ №1

 

14. Mузей Земята и хората

18 ч. - 24 ч.

„Сътворени от водата“, непоказани минерални образци от

фондовете на музея

бул. „Черни връх“ №4

 

15. Националният исторически музей НИМ
Натиснете тук, за да видите цялата програма на музея

09.30 ч. - 24 ч.

Нови експонати с изображения на Васил Левски ;
19.00 ч. Концерт на Камерен хор „Средец”

Бояна, ул. „Витошко лале“ №16

 Снимка

16. Общински културен институт Галерия-музей Дечко Узунов

бул. „Драган Цанков“ №24

 

17. Дом на Европа

17 ч. - 24 ч. Изложба ,,60 години Европейски съюз", посветена на 60-тата годишнина от подписването на Римските договори.

ул. „Георги С. Раковски“ №124

Моля да имате предвид, че е осигурен транспорт с микробус от Дома на Европа до НИМ, осигурен от Европейската комисия. Моля натиснете тук за повече информация.

18. НХА – Галерия Академия

11 ч. - 24 ч.

НХА „Графика“ проф. Христо Стайков

ул. „Шипка“ №1

 

19. Национален политехнически музей 18 ч. - 24 ч. µ

Моля натиснете тук за повече информация

Божидара Велчева, музикално изпълнение. Изпълнения: „Житената

питка“, „Vox Orphikus“, „Арте либера“ и др.

ул. „Опълченска“ №66

 

20. Музикален център Борис Христов 19 ч. - 01 ч.

Постоянна експозиция; концерт „Музикален маратон“ с
участието на студентите от НБУ

ул. „Цар Самуил“ №43

 

21. ЛАРГО

16 ч. - 24 ч.

Хартиена Улица:

21 ч.: Пърформанс Анджела Барбу

 

22. Гьоте-институт

18 ч. - 22 ч. Бюро изкуство: Трансформацията винаги отнема време и енергия;

документални филми (българско съвременно изкуство)

ул. „Будапеща“ №1

Голяма зала на Гьоте-институт, 21:00-21:25 ч.
Концерт на Ивелина Казанджиева (пиано), Санжар Сапаев (цигулка) и Яна Зеленогорска (цигулка)
Й.С.Бах - Сициалиана из Първа соната за соло цигулка, сол минор
Й.С.Бах - Граве из Втора соната за соло цигулка, ла минор
П.Сарасате - Баско капричио
Й.Хубай - Фантазия "Кармен"

 

23. Детски научен център Музейко

10 ч. - 18 ч. Изложба „Bлечуги“ с живи експонати;

Геният Айнщайн – експерименти за деца

ул. „Проф. Боян Каменов“ №3

 

24. Национален литературен музей

Натиснете тук за повече информация

24 а. Къща музей „Иван Вазов“ 18 ч. Представяне на Елин Пелин като първия уредник на къщата ул. „Иван Вазов“ №1

24 б. Къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ ул. „Раковски“ №138

24 в. Къща музей „Никола Вапцаров“ 18 ч. Прожекция на филма на Майа Вапцарова „Епоха“ ул. „Ангел Кънчев“ №37

24 г. Дворно пространство на къща музей „Пейо Яворов“

18 ч. Външна изложба и поетичен рецитал в двора

24 д. Литературен кабинет „Владимир Башев“

21:30 ч. Поетичен рецитал-продължение на събитието от къща

музей „Пейо Яворов“.

ул. „Ситняково“ №

 

29. Галерия Аросита 19 ч. - 24 ч. Панчо Куртев скулптура и видео
ул. „Врабча“ №12Б

 

30. Галерия Нюанс 18 ч. - 22 ч. Гаро Мурадян – живопис
ул. „Иван Денкоглу“№42

 

31. Галерия УниАрт 11 ч. - 20 ч. Изложба фотография „Етиопия: Хора и изкуство“ Ивайло Иванов и Владимир Димитров

ул. „Монтевидео“ №21
 

32. Депо за изкуство Червената точка

14 ч. - 22 ч. „Петте елемента. Пет млади графици“
ул. „Св.Св. Кирил и
Методий“ №24
 

33. Галерия за фотография SYNTHESIS

19 ч. - 24 ч. Изложба „Woman Standing/ Man Standing“

(Бабак Салари и Рауи Хадж); „Изгубеният свят/Изгубеният

човек“ (Симеон Лютаков); базар за фотография

бул. „Васил Левски“№57
 

34. Галерия „Париж“ 17 ч. - 22 ч. „Приказки за лека нощ“ Елисавета АНГЕЛОВА, живопис
ул. „Цар Самуил“ №47

 

35. Галерия „Васка Емануилова“, филиал на СГХГ

18 ч. - 24 ч „Изображението вече не е налично”
бул. „Янко Сакъзов“
№15
 

36. Галерия Астри 17 ч. - 22 ч „Пейзажната живопис на Месрур Сабит“
ул. „Цар Самуил“ №34

 

37. Галерия Ракурси 12 ч. - 22 ч. „Градска поезия“ на Стели Грънчаров
ул. „Хан Крум“ №4а

 

38. Галерия Средец 17 ч. - 21 ч. „Aрхеология 2016“
бул. „Александър
Стамболийски“ №17
 

39. Галерия „Арт Алея“ 13 ч. - 24 ч.

Изложба на Любен Зидаров - илюстрации към книги

ул. „Гладстон“ №51А
 

40. София Хартиен Арт Фест

40 а. Галерия Финес 18 ч. - 24 ч. Аматерас годишната изложба конкурс за малък формат –

световно и европейско изкуство, прожекция на филми,

демонстрация на хартиени техники

ул. Христо Белчев 17

40 б. Галерия Артур 18 ч. - 24 ч.„Земни визии” -

самостоятелен проект на Елиана Анхина, Бразилия

площад „Журналист”,
ул.
Цанко Церковски” № 36
 

40 в. Галерия София Прес 18 ч. - 24 ч.“Семена на времето” -

самостоятелна изложба на Анджела Барбур, Бразилия

ул. Славянска 34
 

40 г. Галерия АРТЕ 18 ч. - 24 ч.Изложба на Адрияна Бояджиева -

Награда за български автор 2016 в Аматерас.

ул. „Г.С. Раковски“ № 183 А
 

40 д. Галерия МИСИЯТА 15 ч. - 18 ч.ДКИ на Министерство на Външните работи ул. „Алфред Нобел“ № 2
 

40 е. ХАРТИЕНА УЛИЦА 16 ч. - 24 ч.19.00 ч. - детско ревю; 21 часа - пърформанс Анджела Барбу;

22 часа - прожекция на филм

пл. „Независимост“ – Ларго
 

41. Евдокия Арт Глас 11 ч. - 22 ч. Изложба стъкло от Юрий Василев;

филм за техниките на обработка на стъкло (20’)

(на всеки 30 мин.)

ул. „Георги С.Раковски“ №120 (ъгъла с ул. „Хан Крум“)
 

42. Галерия Контраст 18 ч. - 01 ч. Изложба Ангел Гешев „Мистерията на знака“,

куратор проф. Аксиния Джурова,

20:00 до 21:00 ч.: Интерактивен “Открит урок”

по представяне на графични техники

ул. „Цар Самуил” №49
 

43. Аукционна къща „ЕНАКОР“ 18 ч. - 01 ч. „Стари български и чуждестранни майстори на четката“;

Любена Фокс и Тибо Барер - класическата живопис

ул. „Денкоглу“ №30
 

44. ГАЛЕРИЯ ЕВРОПА 20 ч. - 24 ч. Концерт на учебно практически и иэследователски център „Станислав Станчев“

ул. „Леге“ №3
Моля натиснете тук за повече информация

 

45. Photoconcept ч. - галерия за съвременна фотография

19 ч. - 0:00 ч.

Скулптура и пространство, автори Владимир Спасов, Милена

Иванова и Николай Пандърски

ул."Любен Каравелов" №38

 

46. Институт Сервантес и Международното Триенале на сценичния плакат – София

представят изложба на черно-бели  на големия български илюстратор и плакатист Асен Старейшински (1935 – 1991). Те са от първото и единствено издание в България на романа „Алфануи открива света“ от Рафаел Санчес Ферлосио (от 1969 г.) и са включени в най-новото издание на книгата в Испания.

18.00 - 20.00 работно време в Нощта на музеите

ул. "Св.София", № 3

Изложбата ще бъде открита на 15 май от 19.00 ч. и ще продължи до 29 май.

47. СБХ  

Изложбата „Български дизайн 2017“ - 1, 2 и 3 етаж

Изложба „100 настроения на морето“ Страхил Ненов, морски пейзажи, сух пастел -  4 етаж

 11.00 – 24.00 работно време в Нощта на музеите

Ул. „Шипка“ № 6

48. Къщата на Гражданските организации и A hub
Натиснете тук за повече информамция

Арена на таланта – граждански заряд в  Европейската „Нощ на музеите“ 2017

ул Христо Белчев № 3
от 18.00 до 23.00 часа

 „Къщата на гражданските организации” и A Hub ще се включат в инициативата Европейска „Нощ на музеите“ 2017. В тура между уникалните музеи и галерии на София ще предложим една експлозия от изкуството в пространството за гражданска енергия и социално предприемачество.  Всеки посетител ще може да си отдъхне, наслаждавайки се на култура и изкуство в различна атмосфера, но с ярко  – животът е по-добър и смислен, когато е написан с творчество.

49. Работилничка за приложни изкуства

бул. „Христо Ботев“ 12

Шест ателиета по керамика всяко с продължителност един час

- Ателие 1 - от 11:00 до 12:00ч.
- Ателие 2 - от 12:30 до 13:30ч.

- Ателие 3 - от 14:00 до 15:00ч.

- Ателие 4 - от 15:30 до 16:30ч.

- Ателие 5 - от 17:00 до 18:00ч.
- Ателие 6 - от 18:30 до 19:30ч.


С предварително записване на: rabotilnichka.za.izkustva@abv.bg или

0898 583 267

Работно време в Нощта на Музеите: 11.00ч. – 19.30ч.