Nuit européenne des musées - Sofia 2018

La 14ème édition de la Nuit européenne des musées - Sofia 2018 aura lieu le samedi 19 mai 2018.

Cliquez ici pour ouvrir le programme.

L'événement est organisé par l'Institut français, la Municipalité de Sofia et le Ministère de la culture.

Les partenaires de l'événement sont TELUS International Europe, Société Générale Експресбанк, Sanofi, Citroën et  Schneider Electric.

Jeu: Prends toi en photo et gagne des prix !

1. Samedi 19 mai, à partir de 7h00 jusqu'à 11h00, dans la page Facebook de l'Institut français de Bulgarie seront publiées neuf questions différentes portant sur neuf œuvres des musées participants à la Nuit européenne des musées 2018.

2. Chaque réponse correspond à une œuvre concrète qui se trouve dans l'un des neuf musées qui participent au jeu.

3. Chaque personne qui souhaite participe au jeu doit :

(1) trouver au moins trois œuvres sur neuf  ;

(2) se prendre en photo devant ces trois œuvres ;

 

 

(3) Chaque photo doit être publiée en tant que commentaire sous la question respective, publiée sur la page Facebook de l'Institut français de Bulgarie le jour de l'événement, samedi 19 mai.

4. Les gagnats seront annoncés sur la page Facebook de l'Institut français de Bulgarie le lundi 21 mai à 18h00 au plus tard!

Plus d'information sera bientôt publiée sur la page Facebook de l'Institut français !

Cliquez ici pour ouvrir l'affiche en pdf.
Cliquez ici pour ouvrir le visuel en format facebook.

1) Tous ceux qui ont trouvé au moins trois œuvres sur neuf et qui ont publié trois photos avec ces œuvres sur "commenter" sous la question respective, publiée sur la page Facebook de l'Institut français de Bulgarie participent directement au tirage au sort;

2) Les questions seront publiées le jour même de l'événement ;

3) Le tirage au sort sera effectué via un logiciel. Il sera filmé et retransmis en direct sur la page Facebook de l'Institut français de Bulgarie ;

Le premier prix est un voyage avec hébergement pour deux personnes à Paris pendant deux jours.

Règlement du jeu

ИМЕ НА ОБЕКТА ДОСТЪП АДРЕС ИМЕ НА ИЗЛОЖБА / – СПЕЦИАЛНО СЪБИТИЕ
1 [a]cube contemporary
f: a-cube.gallery
11 ч. - 20 ч.

 ул. „Любен Каравелов“ 9

Изложба:
• “Разминаване на пространства” изложба живопис
на Марио Николов


2 Aрт депо “Червената точка”
f: chervenatatochka
14 ч. - 22 ч.

ул. „Св.Св. Кирил иМетодий“ 24 (до пресечката с ул. Раковска)

Изложба:
• Обща експозиция
– Гайд тур “Изгуби се, за да откриеш” представяне на авто
рите от депото на „Червената точка“ - 17.30 ч. и 20.30 ч.


3 Арт Галерия Европа
www.artgalleryeurope.eu
17 ч. - 01 ч.

ул. „Леге“ № 3

Изложба:

• Изложба на изкусно изтъканите пана на текстилка
та Лили Прокопиева
• Изложба-живопис на лирика с четка и платно-Бо
жидар Хаджистоянов, магично претворяващ масле
ните бои в нежност.
– Концерт от 21:00 ч. на кънтри, суинг и блус бандата - Lilly
of the West - кънтри, блуграс, суинг, джаз, ирландски и
български фолклор.
– Извън концерта - представяне на музиката на Станислав
Станчев-Стенли.
4 Арт галерия Нюанс
www.nuancegallery.bg
11 ч. - 21 ч.

ул. „Иван Денкоглу” 42

Изложба:

• “Интерпретации” изложба живопис и рисунки на
Румен Рачев
– Акустична музика на живо.

 

 

5 Аукционна къща “ЕНАКОР”
www.enakor.com
15 ч. - 24 ч.

 ул. „Иван Денкоглу” 30

Изложба:

• Експозиция от картини “Стари български майстори
на четката - познати и не толкова познати”
– “Стари български майстори на четката - познати и не
толкова познати”


6 Галерия „Академия”
www.nha.bg
f: nha.bg
13 ч. - 24 ч.

ул. „Шипка“ № 1,Национална художествена академия

Изложба:
• ИВАН ДИМОВ изложба живопис


7 Галерия Аросита
www.arosita.info
20 ч. - 23 ч.

ул. „Врабча“ 12 Б

Изложба:

• Александър Вълчев, ”Тухла по Тухла”
– Галерията представя голямо разнообразие от нови произ
ведения на Александър Вълчев - от „стандартни игри” с тухли
до красиви графики, фотографии и картини.
– Забавни истории за играта и стената.
– Сериозните въпроси поднесени с много ирония и естетика.
– Фотографии, живопис, графики


8 Галерия Арт Алея
f: Арт Алея
12 ч. - 24 ч.

ул. „Уилям Гладстон“ 51а

Изложба:
• Доц.д-р Елена Тодорова – Бижута


9 Галерия АСТРИ
f:AstryGallery
15 ч. - 22 ч.

ул. „Цар Самуил” 34

Изложба:

• България в пейзажите на Милко Божков, Захари
Каменов, Светлин Русев,Петя Денева, Милчо Коста
динов, Месрур Сабит, Нина Русева, Ивайло Мирчев

 

10 Галерия “Васка Емануилова”
veg.sghg.bg
18 ч. - 24 ч.

бул. „Янко Сакъзов“ 15(на гърба на парк „Ген.Вл. Заимов”)

Изложба:
• Отстояния - Проект на Станислава Иванова (съвре
менна скулптура)


11 Галерия ЕВДОКИЯ АРТ ГЛАС
www.evdokiaartglass.com
f: evdokiaartglass
11 ч. - 22 ч.

ул. „Г.С.Раковски 120

Изложба:

• “ПРОБУЖДАНЕ” - съвместна изложба на български
автори на художествено стъкло
– 30 минутна презентация на тема “Стъклото от древността
до днес”.
Начало на прожекциите: 19:00 ч.; 19:45 ч.; 20:30
ч.; 21:15 ч.


12 Галерия “Дечко Узунов”

18 ч. - 23 ч.

ж.к „Изгрев“, бул.„Драган Цанков” 24

Изложба:
• Фрагменти от Европа
• Пейзажи от колекцията на ХГ “Дечко Узунов


13 Галерия “Мисията” - Държавен културен институт към МВнР
www.culture-mfa.bg
f: culturalinstitute.mfa
15 ч. - 20 ч.

ул. “Александър Жендов” № 2

Изложба:
• От нищо нещо
– Изграждане на дву- и триизмерни обекти от рециклиру
еми материали


14 Галерия “УниАрт”
www.uniart.bg
11 ч. - 19 ч.

Нов български университет; ж.к. Овча Купел; ул. “Монтевидео”, №21

Изложба:
• Генко Генков (1923-2006) - портрети и пейзажи
Галерия “УниАрт” представя най-новото дарение на Нов
български университет - седем произведения на известния
български художник Генко Генков.

 

15 Галерия “Ракурси”
www.rakursi.com
11 ч. - 22 ч.

ул. “Хан Крум” 4А

Изложба:

• “Облак, сянка”, хартиена пластика на Капка Кънева
– Представяне на висококачествени принтове на илюстрациите на Капка Кънева от книгата на Марк Твен “Съвет към
малките момичета”, подписани от авторката.
– Среща с художничката Капка Кънева от 18:00 ч. до 20:00 ч.


16 Галерия Структура
f:
structura.gallery
12 ч. - 24 ч.

ул. „Кузман Шапкарев“ 9

Изложба:
• Симеон Симеонов. Гравитация


17 Дом на Европа
ECinBulgaria
epiosofia
18 ч. - 23 ч.

ул. „Г.С. Раковски“ 124

Изложба:

• Човешкото лице на културното наследство
Портрети на европейци в България #EYCH
• Това са вашите данни, поемете контрола!
Провокативни постери за уязвимостта на данните в интернет
• Те защитават нашите свободи
30 г. награда „Сахаров“


18 Кафе-галерия, Фотосинтезис арт център
www.photosynthesis.bg
10 ч. - 24 ч.

бул. „Васил Левски“ 57

Изложба:

 • “Има място и за теб” - фотографска изложба на
Симон Варсано.
19 Къща музей
“Панчо Владигеров”
www.vladigerov.org
f: vladigerov.org
16 ч. - 24 ч.

ул. „Якубица” 10

Изложба:

• “Песента на дървото”. Гостуваща изложба на Регионален етнографски музей - Пловдив. Посетителите ще
могат да разгледат и постоянната експозиция на музея.
• “Силуети, фрески, багатели.” Из късното творчество на Панчо Владигеров. Видеозапис от концерт на Веско
Стамболов - пиано и Неда Атанасова - сопран. Часове на
прожекциите: 18 часа; 20 часа; 22 часа.


20 Мост на влюбените (НДК)

 • Изложба „Фолклорни мотиви“, автор: Петя Илиева
 

21 Музей “Борис Христов”
www.borischristoff.com
19 ч. - 22 ч.

ул. “Цар Самуил” №43

Изложба:

• “Борис Христов - костюми и роли от оперната
сцена” - постоянна експозиция
– 19.00 ч. - 20.15 ч. -”В памет на Борис Христов” - Концерт
с младите таланти от Нов български университет
– 20.30 ч. - 21.30 ч. - Борис Христов на оперната сцена и
концертния подиум - видеозаписи

 

22 Музей на Нов български университет
www.museum.nbu.bg
11 ч. - 18 ч.

Нов български университет, ул. „Монтевидео“ № 21

Изложба:
• Изложба “Крум Савов. Из историята на българската
фотография.”


23 Национален антропологичен музей при Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей - Българска академия на науките
f: NacionalenAntropologicenMuzej
17 ч. - 24 ч.

бул. „Цариградско шосе” № 73

Изложба:
• 18:00 ч. - Изложба фотографии “Здравей Африка” с
автор д-р Теди Марков.
• 21:00 ч. - Временна изложба “Болести и лечение
през вековете”.
– Изпълнение на народни танци.
– Научно-популярна антропология - беседи.
– Грънчарска работилница - демонстрации.
– Томбола с награди.


24 Национален археологически институт с музей
www.naim.bg
18 ч. - 24 ч.

пл. „Атанас Буров“ № 1

• Изложба “Спортът в антична Тракия”


25 Национален военноисторически музей
www.militarymuseum.bg
f:NationalMuseumOfMilitaryHistory
18 ч. - 24 ч.

ул. „Черковна“ №92

Изложба:

Виртуална интерактивна изложба „Моите предци на
война“, създадена от ученици и екип на НВИМ
– Инсталация с добавена реалност „Историята оживява“
– Изложба „Враг/Приятел“
– Концерт на Представителния духов оркестър на Сухопътни войски – начало 19:30 ч.
– Лятно кино
– Фотоигра с награди


26 Национална галерия / Двореца
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.

пл. „Княз Александър І“

Изложба:
• „70 години Национална галерия. Европейски диалози“
• „Златното руно. Пътят на аргонавтите“
• “Бернини и римският барок: езикът на модерността”
• „Вместо Ренесанс: Българското възраждане в
изкуството - от иконата до светския портрет“
– 21.00 ч. Бална зала – представяне на Емил Бачийски
(програма „Българските художници днес“)
ИМЕ НА ОБЕКТА ДОСТЪП АДРЕС ИМЕ НА ИЗЛОЖБА / – СПЕЦИАЛНО СЪБИТИЕ

 

 

27 Национална галерия /Квадрат 500
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.

пл. „Св. Александър Невски“

Изложба:
• Постоянна експозиция; изложба на Николай Майсторов и ученици
– 20.00 ч., зала 19 - предпремиерна прожекция на епизод
от „ГЕНИЯТ: ПИКАСО“, продукция на National Geographic

 

28 Национална галерия / Музей на социалистическото изкуство
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 24 ч.

ул. „Лъчезар Станчев“ 7

Изложба:
• Политически плакати на студенти от НХА
– 19.00 ч. – откриване на изложбата

 

29 Национална галерия / Музей за християнско изкуство
www.nationalgallery.bg
19 ч. - 22 ч.

Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски“

Изложба:
• Постоянна експозиция
 

30 Национална галерия/ Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство
www.sofiaarsenal-mca.org
19 ч. - 24 ч.

бул. „Черни връх“ 2

Изложба:

• „Олимпия“ – изложба на Алдо Джианоти
– 19.00 ч. – 24.00 ч. – „Вечерен маратон в музея“ за посетители в спортен екип!

 

31 Национален Етнографски музей
www.iefem.bas.bg
f: iefem
Свободен достъп:
18 ч. - 24 ч.
Достъп с гид:
18 ч. - 19 ч.
пл. „Княз Александър I“ № 1

Изложба:
• „ArtExtreme СТРАЖА“ - многожанрова изложба -
организатор АНДАРИ, под патронажа на Президента
на Република България;
• Изложба “Поздрави от Италия и България”;
• Изложба „Етнографски етюди. На Димитър Маринов - посвещаваме!”

 

32 Национален исторически музей
www.historymuseum.org
f: NationalMuseumOfHistoryBulgaria
18 ч. - 24 ч.

Бояна, ул. „Витошко лале“ 16

Изложба:
• „Спасени за поколенията“ (Приносът на България за
опазването на световното културно наследство);
• Изложба „45 години НИМ“
– Концерт на музикална група “Оратница” -
начало 19:00 ч.;
– Игра „Тайните на българската история“ (от 9:30 ч. - 18:00ч.);
– Занимания за деца в Детския музейно-образователен
център (от 10:00 ч. - 20:00ч.)

 

33 Национален литературен музей - къща музей “Димитър Димов”
www.nlmuseum.bg
f: muzeidimov
19 ч. - 00 ч.

ул. „Кръстьо Сарафов” №26


34 Национален литературен музей - къща музей “Иван Вазов”
www.nlmuseum.bg
19 ч. - 00 ч.

ул. „Иван Вазов”№ 10

Изложба:

• Камерна изложба „Военни и дипломатически
заслуги на семейство Вазови за България – снимки и
документи”.


35 Национален литературен музей - къща музей “Петко и Пенчо Славейкови”
www.nlmuseum.bg
f: NlmuseumSlaveykovi
19 ч. - 00 ч.

ул. „Г.С. Раковски” № 138, ет.1

Изложба:
• Камерна изложба „Сама в вечерний път вървя...” с
оригинални експонти, посветена на Мара Белчева.

 

 

36 Национален литературен музей - къща музей “П. К. Яворов”
www.nlmuseum.bg
f: pkyavorov
19 ч. - 00 ч.

ул. „Г. С. Раковски” № 136

Изложба:
– “Пространство за съвремие и класика” - литературна
вечер в двора на музея. Тя е посветена на класиците на
българската литература, чиито къщи музеи са част от
Националния литературен музей.

 

37 Национален литературен музей - къща музей “Никола Й. Вапцаров”
www.nlmuseum.bg
f: N.Vaptzarov1956
19 ч. - 00 ч.

ул. „Ангел Кънчев”№37

Изложба:
• Камерна изложба “Приятелите на Огняроинтелигента”

 

38 Национален музей “Земята и хората”
www.earthandman.org
18 ч. - 24 ч.

бул. „Черни връх” №4

Изложба:

• Изложба на школа по рисуване при НЧ “Хармония”;
• Изложба на школа по рисуване при 120 ОУ “Г. С.
Раковски”;
• Специална селекция от научнопопулярни филми
– Концерт на вокална формация РОБЕВ
• Гостуваща изложба „Българската морска авиация
в полет между две стихии“ от Военноморски музей-Варна

 

39 Национален политехнически музей
www.polytechnicsofia.com;
f:NPTMsofia
18 ч. - 23 ч.

ул. „Опълченска” 66

Изложба:

• „В света на българските откриватели и изобретатели“
– „Запознайте се с робота Санбот, който може да говори,
пее и танцува“;
– „Мигове от Узбекистан - център на древни цивилизации“
- презентация на инж. Цятко Кадийск;
– „Забавна разходка из физиката“ - демонстрации;
– “Стробоскопична фотография” -
workshop
 

40 Работилничка за приложни изкуства
f: Работилничка-за-приложни-изкуства-542502445839968
бул.“Христо Ботев”12, до Петте кьошета

Изложба:
• Ателие по Керамика и Грънчарство с предварително
записване до 18.05. на“
тел.: 0898 583 267;
мейл:
rabotilnichka.za.izkustva@abv.bg.
– Ателиета - от 10:00 ч. до 19:30 ч.

 

41 Регионален Исторически Музей – София
www.sofiahistorymuseum.bg
f: Регионален исторически
музей – София
17 ч. - 01 ч.

пл. „Бански” 1

Изложба:

• Археология на София и Софийско
– Концерт на площада

 

42 Софийска градска художествена галерия
www.sghg.bg ;
f: sofiacityartgallery
18 ч. - 01 ч.

ул. „Ген. Гурко“ 1

Изложба:

• Между традицията и модернизма
– Образи на родното в българското изкуство от 20-те
години на ХХ в.
– Захари Каменов.Небесно куче - живопис, теракота
Ателие за традиции и фолклор - „Конници“, музикален
пърформанс с оригинална авторска музика и хореография“
- 20:30 ч.

 

43 София Хартиен Арт Фест 2018
www.amateras.eu
f: sofiapaperartfest
17 ч. - 24 ч.

 пл. “Райко Даскалов”

Изложба:

• Хартиена улица
– Павильони, представящи хартиено изкуство, музика и
прожекции на открито
– 19:00 ч. - Пърформанс на Кирсти Гротмол (Норвегия)
– 19:30 ч. - Демонстрация на калиграфски техники (Елизавета Ангелова и международни артисти)

 

44 София Хартиен Арт Фест 2018/ Галерия „Финес“
www.amateras.eu
f: galleryfinesse
11 ч. - 24 ч.

ул. „Христо Белчев“ №17

Изложба:
• Отговорна хартия - изложба на членове на IAPMA
– Работилница за отпечатване в жанра Укийо-е (Летисия
Бургос, САЩ) Печат на хартиена каша (Мери Тасило, САЩ)

 

45 София Хартиен Арт Фест 2018/ One Monev Gallery
www.amateras.eu
f: onecontemporary
17 ч. - 24 ч.

ул. „Иван Вазов“ №14 (вход от ул. „6-ти септември“ )

Изложба:
• Наградени артисти от Аматерас ежегоден конкурс
(2009-2011)
– Демонстрация на изработka на скулптура от хартия (Кай
Рентола, Финландия)


46 София Хартиен Арт Фест 2018/Триъгълна кула на Сердика
www.amateras.eu
f: sofiapaperartfest
17 ч. - 24 ч.

бул. „Княгиня Мария Луиза“ №16

Изложба:
• Пулсът на хартията - изложба на
IAPMA

 

47. Art Club Diplomat 

boul. Tzar Osvoboditel 6

Sculptures de Stavri Kalinov 

 


48 Photoconcept - галерия за съвременна фотография
www.photoconcept.bg
19 ч. - 23:30 ч.
ул. „Проф.Никола Михайлов“ №4

Изложба:
Marsnik - изложба съвременна фотография Венелина Катанска
– Откриване на изложба


49 SYNTHESIS галерия за фотография, Фотосинтезис арт център
www.photosynthesis.bg
10 ч. - 24 ч.

бул. „Васил Левски“ №55

Изложба:
• “Вкоренени” - фотографска изложба на Пиер Гонор.

Изложбата се представя от Институт Сервантес